“Βασιλιάς” Γκριεζμάν στη Γαλλία! “Χάρισε” στην Ατλέτικο το 3ο Europa League [vids]

Ατλέτικο Μαδρίτης

Με τον Αντονί Γκριεζμάν να κάνει “πάρτι” στη χώρα του, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε εύκολα με 3-0 της Μαρσέιγ και κατέκτησε το τρίτο Europa League της ιστορίας της. Ο Γάλλος πέτυχε δύο από τα τρία γκολ για τους Ισπανούς. Δοκάρι είχε ο Μήτρογλου.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και με έναν τρομερό Γκριεζμάν, νίκησε με 3-0 τη Μαρσέιγ και κατέκτησε τον τίτλο του Europa League στον τελικό της Λιόν.

Δείτε εδώ το LIVE του newsit.gr για το Μαρσέιγ – Ατλέτικο Μαδρίτης

Πιθανότατα στο τελευταίο του παιχνίδι με τη φανέλα της Ατλέτικο, ο Αντονί Γκριεζμάν, πραγματοποίησε ιδανικό ματς και με δύο εξαιρετικά τελειώματα, έκανε τη διαφορά για την ομάδα του, η οποία κέρδισε και το τρίτο ευρωπαϊκό της τρόπαιο από τη συγκεκριμένη διοργάνωση.

Για τη Μαρσέιγ, ο Κώστας Μήτρογλου βρέθηκε αρχικά στον πάγκο, έχοντας μόλις επιστρέψει από τραυματισμό. Ο Γκαρθία τον έριξε τελικά στο ματς ως αλλαγή στο 74ο λεπτό και ο Έλληνας επιθετικός λίγο έλειψε να βάλει “φωτιά” στο παιχνίδι, αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι, πριν ο Γκάμπι “γράψει” το τελικό 3-0.

Η Μαρσέιγ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και “πίεσε” για ένα γρήγορο γκολ, χάνοντας και μία απίστευτη ευκαιρία μόλις στο 4′ λεπτό. Από τρομερή ασίστ του κορυφαίου “πασέρ” της διοργάνωσης, του Παγέ, ο Ζερμέν βγήκε σε θέση τετ α τετ με τον Ομπλάκ, αλλά πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια.

Οι Γάλλοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και είχαν την υπεροχή στα πρώτα λεπτά, όμως μία “γκάφα” ερασιτεχνικού επιπέδου, έκανε “δώρο” το πρώτο γκολ στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Στο 21ο λεπτό, ο Ματαντά έκανε επικίνδυνη πάσα στον Ανγκισά στην άμυνα και αυτός έκανε κοντρόλ με το… καλάμι, δίνοντας ουσιαστικά έτοιμο γκολ στον Γκριεζμάν, ο οποίος και δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει για το 0-1 στο ματς.

Κι αν δεν έφτανε αυτό για τη Μαρσέιγ, λίγα λεπτά μετά είδε τον κορυφαίο της παίκτη να “σφαδάζει” στο έδαφος. Ο Ντιμιτρί Παγέ που έπαιζε με ενοχλήσεις, δεν κατάφερε τελικά να συνεχίσει στο ματς και αποχώρησε με κλάματα από το γήπεδο, μόλις στο 29ο λεπτό του αγώνα.

Ο τραυματισμός του Γάλλου διεθνή φάνηκε να επηρεάζει αισθητά την ομάδα του, η οποία και δεν κατάφερε ουσιαστικά ποτέ να αντιδράσει στο πρώτο ημίχρονο με την Ατλέτικο να διατηρεί τον έλεγχο και να ψάχνει το δεύτερο γκολ. Το οποίο όμως τελικά ήρθε στο δεύτερο μέρος. Στο 58ο λεπτό του αγώνα, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε “ξεδιπλώθηκε” άριστα στην αντεπίθεση και ο Κόκε με εξαιρετική κάθετη βρήκε τον Γκριεζμάν. Ο Γάλλος πιθανότατα στο τελευταίο παιχνίδι με την φανέλα των “ροχιμπλάνκος” έγινε ο… ήρωας του ματς, αφού με ωραίο τελείωμα διπλασίασε τόσο τα δικά του γκολ, όσο και της ομάδας του για το 2-0.

Το δεύτερο γκολ της Ατλέτικο, έβαλε ουσιαστικά τέλος στο ματς, αφού η μόνη αντίδραση για τη Μαρσέιγ, ήρθε από τον Κώστα Μήτρογλου. Ο Έλληνας επιθετικός πέρασε στο παιχνίδι στο 74ο λεπτό και στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, δημιούργησε τη μοναδική κλασική ευκαιρία για την ομαδα του. Από σέντρα του Σαρ από δεξιά, ο Μήτρογλου νίκησε τους πάντες στον αέρα, αλλά και τον Ομπλάκ με μία απίθανη κεφαλιά κλάσης. Η μπάλα δεν του έκανε όμως το χατήρι και κατέληξε στο εσωτερικό του κάθετου δοκαριού, στο 81ο λεπτό.

Και αφού ο Έλληνας στράικερ δεν κατάφερε να βάλει “φωτιά” στο ματς, η Ατλέτικο βρήκε την ευκαιρία να το… τελειώσει! Σε μία ακόμη αντεπίθεση, οι παίκτες του Σιμεόνε εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στη γαλλική άμυνα και έκαναν το 3-0. Ο Κόκε έδωσε μία ακόμη ασίστ και ο Γκάμπι με διαγώνιο σουτ “έγραψε” το τελικό σκορ.

Κάπως έτσι, η Ατλέτικο Μαδρίτης κατέκτησε το τρίτο Europa League της ιστορίας της, με τον αρχηγό Γκάμπι να σηκώνει το τρόπαιο μαζί με τον Φερνάντο Τόρες, στην τελευταία χρονιά του εμβληματικού Ισπανού επιθετικού στην ομάδα.

Οι συνθέσεις στο Μαρσέιγ – Ατλέτικο Μαδρίτης

Μαρσέιγ: Μανταντά, Σαρ, Ραμί, Λουίζ Γκουστάβο, Αμαβί, Ζαμπό Ανγκισά, Σανσόν, Παγέτ (32′ Μαξίμ Λόπεθ), Τοβέν, Οκάμπος (55′ Ενζί), Ζερμέν (74′ Μήτρογλου).

Ατλέτικο: Όμπλακ, Βρσάλκο (46′ Χουάνφραν), ΧΜ Χιμένες, Γκοντίν, Λούκας Ερνάντεθ, Γκάμπι, Σαούλ, Κορέα (88′ Πάρτεϊ), Κόκε, Γκριεζμάν (90′ Τόρες), Ντιέγκο Κόστα.