«Πολυβόλα» Ντόντσιτς και Ίρβινγκ – Χάρισαν» τις νίκες σε Μάβερικς και Νετς (video)

Πήραν το… όπλο τους. «Όργια» από Ντόντσιτς στη νίκη των Μάβερικς στην έδρα των Σέλτικς (113-108) – Μεγάλη εμφάνιση από τον Κάιρι Ίρβινγκ και ανατροπή για τους Νετς επί των Ρόκετς (120-108).

Όταν ο Λούκα Ντόντσιτς έχει κέφια, οι Μάβερικς δύσκολα θα χάσουν. Ο Σλοβένος «αστέρας» σταμάτησε στους 36 πόντους η ομάδα του πέρασαν από την Βοστώνη επικρατώντας με 113-108 των Σέλτικς.

Οι Μάβερικς έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στο +23 (51-74) στην τρίτη περίοδο, είδαν τους Σέλτικς να κάνουν την αντεπίθεση τους, αλλά… άντεξαν στην πίεση και πήραν τη νίκη. Από τους γηπεδούχους, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 25 πόντους, ο Τζέιλεν Μπράουν 24 πόντους και ο Κέμπα Γουόκερ 22 πόντους.

Σε άλλο ματς για το ΝΒΑ, οι Μπρούκλιν Νετς πήρα πολύ δύσκολη εντός έδρας νίκη κόντρα στους Χιούστον Ρόκετς (120-108).

Οι γηπεδούχοι ήταν μονίμως πίσω στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (68-57) ενώ έκλεισαν την 3η περίοδο στο 87-86 και με τον Τζέιμς Χάρντεν να αποχωρεί με ενοχλήσεις στον δικέφαλο του δεξιού του ποδιού (σημείωσε 17 πόντους).

Ο Καϊρι Ίρβινγκ όμως με 31 πόντους και 12 ασίστ τους οδήγησε στη νίκη. Άξιος συμπαραστάτης του, ο Τζο Χάρις (28 πόντους). Για τους Ρόκετς, ο Κέβιν Πόρτερ είχε 20 πόντους και ο Ντάνουελ Χάουζ 18 πόντους.