Σάββατο, 27 Απρ.

Προκριματικά Euro 2024: Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της τρομοκρατικής επίθεσης στις Βρυξέλλες

Η απόφαση της UEFA για ενός λεπτού σιγή στα ματς για τα προκριματικά του Euro 2024, ένα 24ωρο μετά την ένοπλη τρομοκρατική επίθεση που είχαμε το βράδυ της Δευτέρας (16.10) στις Βρυξέλλες, που έφερε την οριστική διακοπή του Βέλγιο – Σουηδία, για τα προκριματικά του Euro 2024.

H UEFA ανακοίνωσε σήμερα (17/10) ότι «θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή σε όλους τους-επτά- αποψινούς αγώνες των προκριματικών του Euro 2024, στη μνήμη των δύο θυμάτων της χθεσινής τρομοκρατικής επίθεσης στις Βρυξέλλες πριν από τον αγώνα μεταξύ Βελγίου και Σουηδίας».

Η επίθεση έγινε περίπου μιάμιση ώρα πριν από την έναρξη του αγώνα για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μεταξύ Βελγίου και Σουηδίας, όπου σκοτώθηκαν  δύο Σουηδοί φίλαθλοι (και ένας ακόμη βρίσκεται σε σοβαρή κατάσταση), όταν ένοπλος άνοιξε πυρ εναντίον του πλήθους.

Ο αγώνας στο «King Baudouin Stadium» διακόπηκε στο ημίχρονο,  ενώ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 1-1, μετά τα γκολ των Γιουκέρες (15’/0-1) και Λουκάκου (31′ πέναλτι/1-1).