Κυριακή, 28 Απρ.

Προκριματικά Euro 2024: Κρίσιμη νίκη για Ιταλία, μεγάλο «διπλό» η Αυστρία στην Σουηδία και 6-0 η Ισπανία την Κύπρο

Η Ιταλία “καιγόταν” για νίκη επί της Ουκρανίας στα προκριματικά του Euro 2024 και την πήρε, επικρατώντας μέσα στο Μιλάνο με 2-1. Η Αυστρία πέρασε με 3-1 από την Σουηδία και κρατήθηκε -ισόβαθμη- με το Βέλγιο στην κορυφή του ομίλου της. Καθαρίζει την πρωτιά στον όμιλό της η Ελβετία (3-0 την Ανδόρα). Ευρεία νίκη οι “κόκκινοι διάβολοι” επί της Εσθονίας (5-0), αλλά και της Ισπανίας επί της Κύπρου (6-0). Τα αποτελέσματα της βραδιάς.

Το τρίτο και τελευταίο «πιάτο» της 6ης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro 2024 «σημαδεύτηκε» απ’ την πολύ δύσκολη νίκη της Ιταλίας επί της Ουκρανίας με 2-1 στο «Σαν Σίρο» του Μιλάνου, που προσέφερε μία βαθιά βαθμολογική «ανάσα» στους «ατζούρι» και τους ανέβασε πλέον στη 2η θέση του 3ου ομίλου, μαζί με τους Ουκρανούς και τη Β. Μακεδονία που νίκησε εύκολα 2-0 τη Μάλτα.

Την πρόκρισή τους στα τελικά της Γερμανίας δείχνουν να «αγκαλιάζουν» πλέον στον 6ο όμιλο το Βέλγιο που συνέτριψε την Εσθονία με 5-0 και η Αυστρία που «σάρωσε» εκτός έδρας τη Σουηδία με 3-1, βαδίζοντας μαζί στην κορυφή με 13 βαθμούς την ώρα που οι Σουηδοί έχουν μείνει πλέον «κολλημένοι» στους 6 βαθμούς.

Σαρωτική ήταν η Ισπανία απέναντι στην Κύπρο, την οποία συνέτριψε με 6-0 έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ (δύο ο Φεράν Τόρες κι από ένα οι Γκάβι, Μερίνο, Χοσέλου, Μπαένα), ενώ η Νορβηγία με το 25ο γκολ του Χάαλαντ με την Εθνική Ομάδα (σε 26 ματς) κι άλλο ένα τέρμα του Όντεγκααρντ νίκησε με 2-1 τη Γεωργία (μείωσε ο Ζιζβιβάτζε στις καθυστερήσεις) και διατήρησε τις ελπίδες της στον 1ο όμιλο, καθώς βρίσκεται στο -2 απ’ τους Ισπανούς.

Στο Τελ Αβίβ, το Ισραήλ νίκησε πολύ δύσκολα τη Λευκορωσία με 1-0, χάρις σε ένα γκολ του Κανισόφσκι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και ανέβηκε στη 2η θέση του 9ου ομίλου, διατηρώντας «ζωντανό» το όνειρο της συμμετοχής στα τελικά του Euro 2024.

Για τον 9ο όμιλο, η Ρουμανία επικράτησε με 2-0 του Κοσόβου, με τα γκολ των Στάνσιου (83′) και Μιχάιλου (90+3′), με τον πρώτο να έχει και χαμένο πέναλτι στο 59′. Με το αποτέλεσμα αυτό, οι γηπεδούχοι πέρασαν στη δεύτερη θέση του ομίλου τους και στο +1 από Ισραήλ.

Ο αγώνας στην «Arena Nationala» του Βουκουρεστίου διακόπηκε για 50 λεπτά λόγω των «εμπρηστικών» πανό πολιτικού περιεχομένου που ανέβασαν στην κερκίδα οι οπαδοί της Ρουμανίας, τα οποία ανέγραφαν «Το Κόσοβο ανήκει στη Σερβία» και «Η Μολδαβία είναι ρουμανική».

Με το που έγιναν αντιληπτά τα δύο πανό υπήρξε πολύ έντονη αντίδραση απ’ τους φιλοξενούμενους, με τον Γάλλο διαιτητή Γουίλι Ντελαζό να διακόπτει το ματς στο 17′ (με το 0-0 στον φωτεινό πίνακα) και να στέλνει τις δύο ομάδες αμέσως στα αποδυτήρια.

Μετά από πολύ μεγάλες διαβουλεύσεις κι ενώ αρχικά η ομάδα του Κοσόβου δεν ήθελε να βγει ξανά στον αγωνιστικό χώρο (υπό τις ιαχές «Σερβία, Σερβία», το ματς ξεκίνησε έπειτα από 50 λεπτά, μέσα σε πολύ «φορτισμένη» ατμόσφαιρα και με ξεκάθαρη οδηγία απ’ την UEFA πως σε περίπτωση που θα επαναλαμβανόταν το παραμικρό, θα υπήρχε οριστική διακοπή σε βάρος της Ρουμανίας.