Σάββατο, 27 Απρ.

Προκριματικά Euro 2020: “Βόμβα” με το “καλημέρα”! – video

Τα προκριματικά του Euro 2020 ξεκίνησαν με “βόμβα”. Το Καζακστάν επικράτησε εντός έδρας της Σκωτίας με 3-0.

“Μπαμ” με το “καλημέρα” στα προκριματικά του Euro 2020. Το ανανεωμένο Καζακστάν επικράτησε εντός έδρας της Σκωτίας με 3-0 και ξεκίνησε ονειρικά τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση.

Οι Σκωτσέζοι ήταν το μεγάλο φαβορί, αλλά χωρίς τον αρχηγό τους, Άντι Ρόμπερτσον, υποτάχθηκαν στους Καζάκους από τα πρώτα λεπτά. Στο έκτο λεπτό, ο Περτσούκ έκανε το 1-0, ενώ στο 10′ ο Βορογκόφσκι διπλασίασε τα τέρματα για το Καζακστάν.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε τρίτο γκολ, με τον Ζαϊνουτίνοφ να γράφει το 3-0 στο 51′ και να “κλειδώνει” το σπουδαίο τρίποντο για τους Καζάκους.