Σάββατο, 4 Μαΐ

Προκριματικά Μουντιάλ, Ρωσία – Κύπρος 6-0: «Συντριβή» στην Αγία Πετρούπολη για τους Κύπριους

Η Κύπρος συνετρίβη από τη Ρωσία στην Αγία Πετρούπολη, γνωρίζοντας “βαριά” ήττα με 6-0 για τον 8ο όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ 2022.

Οι Κύπριοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 4′ με γκολ του Γερόκιν και… κατέρρευσαν στο δεύτερο ημίχρονο, δεχόμενοι τρία γκολ σε 7 λεπτά (από το 55′ μέχρι το 62′). Οι Ρώσοι δεν άφησαν μάλιστα το… πόδι από το γκάζι, παρότι είναι πιθανό να ακολουθήσει και “τελικός” πρόκρισης με την Κροατία, με αποτέλεσμα να πετύχουν δύο ακόμη τέρματα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Με το τελικό σκορ στο 6-0 λοιπόν, η Ρωσία διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του ομίλου με 22 βαθμούς, την ώρα που η Κύπρος βρίσκεται στην τελευταία θέση, με μόλις 5 βαθμούς σε 9 αγώνες και -16 τέρματα.