Τρίτη, 7 Μαΐ
25oC Αθήνα

Προκριματικά του Euro 2024: Τεσσάρα και 3/3 για την Αγγλία – Νίκη με buzzer beater για την Τουρκία

Η Γαλλία και η Αγγλία έκαναν το 3/3 στα προκριματικά του Euro 2024 και οδηγούν το δεύτερο και τον τρίτο όμιλο αντίστοιχα, ενώ σπουδαία νίκες πέτυχαν η Τουρκία στο 4ο όμιλο και το Ισραήλ στον 9ο όμιλο.

Γαλλία και Αγγλία είχαν εύκολο έργο στις έδρες των Γιβραλτάρ και Μάλτας αντίστοιχα, με τους “τρικολόρ” να επικρατούν με 3-0 και τα “τρία λιοντάρια” να κάνουν… παρέλαση με 4-0, χάρη και σε δύο εκτελέσεις πέναλτι.

Στον τρίτο όμιλο, η Ουκρανία πέτυχε πάντως τη νίκη της αγωνιστικής, με το 3-2 στην έδρα της Βόρειας Μακεδονίας, ενώ συγκλονιστικό ήταν και το ματς της Τουρκίας στη Λετονία. Με γκολ του Καχβετσί στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Τούρκοι πέτυχαν…. buzzer beater και πήραν ένα σημαντικό διπλό, στην προσπάθειά τους για πρόκριση στο Euro 2024.

Απίθανο διπλό και για το Ισραήλ στη Λευκορωσία, με τους Βάισμαν και Γκιούκ να σκοράρουν στα τελευταία λεπτά του αγώνα και να ανατρέπουν το σκορ, για την εκτός έδρας νίκη τους με 2-1 στον 9ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024.