Πέμπτη, 18 Απρ.

Προμηθέας – Αμβούργο 81-77: Επιστροφή στις νίκες για τους Πατρινούς στο Eurocup

Intime.gr

Με κορυφαίους τους Γιάνγκ και Κόντιτ, ο Προμηθέας επικράτησε με 81-77 του Αμβούργου στην Πάτρα για την 4η αγωνιστική του Eurocup και επέστρεψε στις ευρωπαϊκές νίκες. Έχοντας πλέον ρεκόρ 3-1, η ελληνική ομάδα παραμένει στο γκρουπ των ομάδων της πρώτης θέσης στον Β’ Ομιλο.

Η μεγάλη επιθετική βραδιά των Τζο Γιανγκ (23π.) και Τζορζ Κοντίτ (22π., 10ρ.), ώθησε τον Προμηθέα Πατρών στην υπεράσπιση της έδρας του και στο 3-1 στον Β’ όμιλο του Eurocup. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 81-77 των Χάμπουργκ Τάουερς, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, και παρέμειναν στα… υψηλά πατώματα της βαθμολογίας. Στον αντίποδα, οι Γερμανοί υποχώρησαν στο 2-2.

Οι δύο Αμερικανοί της ομάδας του Μάκη Γιατρά σημείωσαν παραπάνω από τους μισούς πόντους του Προμηθέα, ενώ η ελληνική άμυνα ώθησε σε 22 λάθη τους Γερμανούς και «καθάρισε» το ματς στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, όταν οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μία… ανάσα από το «διπλό».

Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν χρόνο ώστε να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους ωστόσο κατάφεραν να επιστρέψουν από το 5-11 του πρώτου πενταλέπτου και να κλείσουν την πρώτη περίοδο με 21-17. Με την άμυνά του να περιορίζει τους φιλοξενούμενους, ο Προμηθέας κατάφερα να ανοίξει τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων (45-36).

Οι παίκτες των Τάουερς ωστόσο κατάφεραν στην τρίτη περίοδο να «μαζέψουν» τη διαφορά φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής (61-60) στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Ο Κόντιτ και ο Γιανγκ κράτησαν τον Προμηθέα μέσα στο παιχνίδι όταν οι Γερμανοί έδειξαν πως μπορούν να κάνουν την ολική ανατροπή, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στην τρίτη περίοδο. Ο Γκίκας με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 70-68 στο 37′ ενώ μετά την ισοφάριση (74-74) από τον Τσάιλντ, ο Γιανγκ είχε 3/3 βολές στα 38” κάνοντας το 77-74.

Ο Γουντγουορντ έκανε το λάθος με τον Ντάνγκουμπιτς να κλειδώνει τη νίκη για την ελληνική ομάδα διαμορφώνοντας το 79-74. Το τρίποντο του Γουντγουορντ (80-77) στα 12” συντήρησε τις όποιες ελπίδες των Γερμανών, όμως ο Γιανγκ με 1/2 βολές στα 11” έκανε το 81-77 δίνοντας την «ασφάλεια» των 4 πόντων στον Προμηθέα, που έφτασε στην τρίτη φετινή του νίκη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 45-36, 61-60, 81-77

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κάουαν 6, Ντάνγκουμπιτς 4, Γιανγκ 23 (1), Κοντίτ 22, Τσαϊρέλης, Μουράτος 1, Γκίκα 5 (1), Κακλαμανάκης 2, Σίμπσον 10 (2), Κουλμπόκα 8.

XAMΠΟΥΡΓΚ ΤΑΟΥΕΡΣ (Κόρνερ): Σούρμαν 3, Μέλερ, Μάισνερ 6 (2), Γούνταρντ 12 (2), Σάμαρ 3, ΜακΚάλουμ 15 (1), Χάινρικς 11 (1), Κλαρκ 2, Βόλφαρθ-Μπότερμαν 8, Τσάιλντς 17.