Παρασκευή, 29 Μαρ.

Πρώτη νίκη ο Ατρόμητος και… κορυφή! “Σφράγισε” την παραμονή η Λαμία (videos)

Intime.gr

Ο Ατρόμητος έκανε την πρώτη του νίκη στα play out της Superleague (3-0 την ΑΕΛ στο Περιστέρι) και πέρασε στην πρώτη θέση της σχετικής βαθμολογίας του μίνι πρωταθλήματος. “Σούπα” στο Πανθεσσαλικό, μεταξύ Βόλου και Λαμίας (0-0). Με το βαθμό αυτό, οι φιλοξενούμενοι εξασφάλισαν την παραμονή στην κατηγορία.

Στην πρώτη θέση των play out της Superleague ανέβηκε ο Ατρόμητος, μετά την εντός έδρας νίκη του επί της ΑΕΛ με 3-0, σε ματς για την 4η αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος. Οι Περιστεριώτες έφτασαν τους 37 βαθμούς, ξεπερνώντας τον Αστέρα Τρίπολης (36 β.), με τους “βυσσινί” να ακολουθούν με 33 βαθμούς.

Στο άλλο ματς της ημέρας για τα play out, Βόλος και Λαμία έμειναν στο 0-0, σε μια “άγευστη” αναμέτρηση. Ο βαθμός αυτός ήταν αρκετός για τους φιλοξενούμενους, προκειμένου να «σφραγίσουν» και μαθηματικά την παραμονή τους στη Superleague για ακόμη μία περίοδο. Αντίθετα, ο Βόλος χρειάζεται πλέον έναν βαθμό στα επόμενα τρία παιχνίδια των play out για να διασφαλίσει τη δική του παραμονή.

Ατρόμητος – ΑΕΛ 3-0

Ο Ατρόμητος είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει. Η ΑΕΛ αμύνθηκε σθεναρά, αλλά στη φάση του 9′ είδε παίκτη της να την “πληγώνει” (1-0). Ο Ντε Πο έβγαλε την μπαλιά από δεξιά, ο Μανούσος δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας και ο Μπέρτος -στην προσπάθεια του να διώξει- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκέργκελι, προ του Ενσικουλού.

Λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης (52′), ο Ατρόμητος έφτασε στο 2-0. Ο Γκέργκελι κατάφερε να διώξει να αποκρούει σε πρώτη φάση την προσπάθεια του Νάστου, αλλά ο αμαρκάριστος μανούσος πήρε το “ριμπάουντ” και σκόραρε. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της ΑΕΛ, μετά από κοντινό σουτ του Ενσικουλού.

Στο 60′ η ΑΕΛ προσπάθησε να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς, αλλά ο Παπάζογλου δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μέγερι με κεφαλιά. Ο τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 73′ με πολύ όμορφο σουτ του Ανδρούτσου.

Βόλος – Λαμία 0-0

Ο Βόλος μπήκε “δυνατά” στην αναμέτρηση και κατάφερε να κλείσει τη Λαμία στα καρέ της και να πιέσει ασφυκτικά για το γκολ. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τα καρέ των γηπεδούχων κι έτσι δεν βοήθησαν στο να βελτιωθεί η εικόνα του ματς. Οι γηπεδούχοι έχασαν δύο ευκαιρίες στο 12’ και στο 13’ με τους Μάντζη και Τσαούση, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς άλλες σημαντικές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μέρος, ο Θεοδωρόπουλος αντέδρασε πολύ καλά στο 63’ σε φάουλ του Μουνίθ, ενώ το αμέσως επόμενο λεπτό η Λαμία έφτασε κοντά στο γκολ με τον Βιγιάλμπα, όμως Τσοκάνης πρόλαβε να διώξει με το κεφάλι το σουτ του Αργεντινού. Πέρα από αυτή τη φάση, το ματς είχε μια τραγική εικόνα” μένοντας δικαιολογημένα στο “μηδέν”.