Σάββατο, 27 Απρ.

Ρεάλ Μαδρίτης – Λίβερπουλ 1-0: Δεύτερη νίκη και «σβηστή» πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε ξανά τη Λίβερπουλ, αυτή τη φορά με το ισχνό 1-0 και με συνολικό σκορ 6-2, πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Champions League.

Μετά τα 7 γκολ στο πρώτο παιχνίδι, η ρεβάνς είχε επίσης σπουδαίο θέαμα, αλλά Ρεάλ Μαδρίτης και Λίβερπουλ έχασαν ένα… τσουβάλι γκολ και χρειάστηκε μία φάση με κόντρες στο 78ο λεπτό, για να ανοίξει το σκορ, με τον Καρίμ Μπενζεμά να βρίσκει δύχτια από κοντά, μετά από ασίστ του Βινίσιους Ζούνιορ.

Οι Μαδριλένοι είχαν και δοκάρι με τον Καβαμινγκά στο πρώτο ημίχρονο και ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά χρειάστηκαν και μία σειρά από επεμβάσεις του Κουρτουά, για να κρατήσουν το μηδέν στην εστία τους. Έστω κι έτσι, πανηγύρισαν την πρόκριση με δύο νίκες επί της Λίβερπουλ και συνεχίζουν στους “8” του Champions League.