Κυριακή, 28 Απρ.

Ρεάλ Μαδρίτης – Μίλαν 3-2: Νίκη με ανατροπή για τους Μαδριλένους στο φιλικό παιχνίδι στις ΗΠΑ

Η Ρεάλ Μαδρίτης άρχισε νικηφόρα και μάλιστα με ανατροπή, τους φιλικούς αγώνες προετοιμασίας, καθώς επικράτησε της Μίλαν με 3-2, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στην Καλιφόρνια των ΗΠΑ και ο προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης, Κάρλο Αντσελότι, επέλεξε σχηματισμό 4-4-2 με ρόμβο και τους νεοαποκτηθέντες Χοσέλου, Μπέλινγκχαμ και Ντίαζ, ενώ με τη Μίλαν αγωνίστηκαν οι Λόφτους Τσικ και Πούλισικ, οι οποίοι υπέγραψαν πρόσφατα.

Ο Τομόρι άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, ενώ ο Ρομέρο έδωσε «αέρα» δύο γκολ στην Μίλαν, σκοράροντας στο 42`. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αντσελότι άλλαξε την ομάδα του, βάζοντας τους Βινίσιους, Μόντριτς και Ροντρίγκο, οι οποίοι ήταν οι πρωταγωνιστές της μεγάλης ανατροπής.

Ο Φέντε Βαλβέρδε πέτυχε δύο γκολ σε τρία λεπτά (57`, 59`), ενώ το τελικό σκορ, διαμόρφωσε ο Βινίζιους Τζούνιορ στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης.