Ρεάλ Μαδρίτης – Παρί Σεν Ζερμέν: Το φοβερό χατ-τρικ του Μπενζεμά μέσα σε 17 λεπτά

Ο Καρίμ Μπενζεμά έδωσε μία μοναδική ποδοσφαιρική παράσταση στη ρεβάνς της Ρεάλ Μαδρίτης με την Παρί Σεν Ζερμέν στην Ισπανία, οδηγώντας τους Μαδριλένους στη νίκη με 3-1 και στην πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Ο Καρίμ Μπενζεμά διέλυσε τα όνειρα των συμπατριωτών του μέσα σε 17 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Τόσα χρειάστηκε για να πετύχει τρία γκολ (!) κόντρα στους Γάλλους και να τους στείλει στο καναβάτσο.

Ο Γάλλος επιθετικός πήρε το όπλο του κι εκτέλεσε την Παρί Σεν Ζερμέν, όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής της επικής ανατροπής της Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο 61′ εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος του Ντοναρούμα κι έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1). Στο 76′ μετουσίωσε σε γκολ μία μαγική ασίστ του Μόντριτς κι έδωσε το προβάδισμα στη Ρεάλ (2-1), ενώ στο 78′ με φοβερό τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 3-1, χαρίζοντας την πρόκριση στους Μαδριλένους στα προημιτελικά του Champions League.