Δευτέρα, 29 Απρ.

Ρεάλ Μαδρίτης – Βαλένθια 2-0: Άνετη νίκη και ξανά στο -5 από την Μπαρτσελόνα

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να πάρει άνετα τη νίκη με 2-0 επί της Βαλένθια και πλησίασε ξανά την Μπαρτσελόνα στους 5 βαθμούς, στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος.

Παρότι της ακυρώθηκε γκολ με τον Ρούντιγκερ, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Ρεάλ Μαδρίτης “καθάρισε” το ματς μέσα σε τρία λεπτά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Ασένσιο και Ζούνιορ σκόραραν στο 52′ και το 54′, από ασίστ του Μπενζεμά (που όμως αποχώρησε στη συνέχεια με τραυματισμό), βάζοντας πρόωρο τέλος στο ματς.

Η Βαλένθια δεν κατάφερε να αντιδράσει στη συνέχεια και έμεινε και με παίκτη λιγότερο στο 72′, από την αποβολή του Παουλίστα. Επέτρεψε έτσι στη “Βασίλισσα” να πάρει μία εύκολη νίκη και να μειώσει στους 5 βαθμούς την απόστασή της από την πρώτη θέση της “La Liga”.