Σάββατο, 4 Μαΐ

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Μπαρτσελόνα 1-4: O Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι «κέρασε» γκολ στα γενέθλιά του

Ανήμερα των γενεθλίων του, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έδωσε ένα προσωπικό σόου και πετυχαίνοντας τα πρώτα του γκολ με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα, την οδήγησε σε επιβλητική νίκη με 4-1 στην έδρα της Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Ο Λεβαντόσκι άνοιξε το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα, αλλά η Μπαρτσελόνα δέχθηκε αμέσως την ισοφάριση από τον Ισάκ και είδε να ακυρώνεται γκολ των γηπεδούχων για να βρεθεί και πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, ο Φατί ανέλαβε δράση και με δύο ασίστ σε Ντεμπελέ και Λεβαντόφσκι, αλλά και ένα δικό του γκολ στο τέλος, έδωσε τελικά μία εύκολη νίκη στην ομάδα του, την πρώτη στο φετινό πρωτάθλημα. Η Μπαρτσελόνα είδε όμως και τον Λεβαντόφσκι να συνδέεται για πρώτη φορά με τα αντίπαλα δίχτυα, ελπίζοντας πια ότι θα κάνει τη διαφορά και στην Ισπανία, όπως τόσα χρόνια στη Γερμανία με την Μπάγερν Μονάχου.