Τρίτη, 23 Απρ.

Ρόμα – Μόντσα 3-0 και Ίντερ – Κρεμονέζε 3-1 μετά την γκέλα της Μίλαν

Ο Ντιμπάλα πέτυχε τα πρώτα του γκολ με τη φανέλα της Ρόμα και οδήγησε την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο σε ένα εύκολο εντός έδρας 3-0 επί της Μόντσα. Στην κορυφή της Serie A, οι“τζιαλορίσι”, με την Ίντερ να τους ακολουθεί στο -1, μετά το 3-1 επί της Κρεμονέζε στο “Μεάτσα” και να ξεπερνά την Μίλαν (νωρίτερα “γκέλαρε” εκτός έδρας με την Σασουόλο).

Η Ρόμα έβαλε από νωρίς τις βάσεις για το “τρίποντο” επί της Μόντσα μέσα στο “Ολίμπικο”. Από το πρώτο κιόλας 45λεπτο, προηγήθηκε με 2-0, με τα πρώτα γκολ του Πάολο Ντιμπάλα (18′ και 32′). Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε από το τέρμα του Ιμπάνιεθ (61′).

Κάτι ανάλογο συνέβη και στο “Τζιουζέπε Μεάτσα” στο 3-1 της Ίντερ επί της Κρεμονέζε. Οι Κορέα και Μπαρέλα “καθάρισαν” για τους “νερατζούρι” σκοράροντας στο 12′ και στο 38′ αντίστοιχα. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, σκοράροντας στο 76′ (21 λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς), για να έρθει στο 90′ ο Οκερέκε και να μειώσει στο τελικό 3-1.