Πέμπτη, 2 Μαΐ

Σαλερνιτάνα – Μίλαν 1-2: Καθάρισε το παιχνίδι μέσα σε πέντε λεπτά

Η Μίλαν πέρασε από την έδρα της Σαλερνιτάνα, επικρατώντας με 2-1 για την 16η αγωνιστική της Serie A.

Η Μίλαν κατάφερε να καθαρίσει την υπόθεση νίκη μέσα σε πέντε λεπτά με τους Λεάο και Τονάλι και μείωσε τη διαφορά στους πέντε βαθμούς από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Ο Ράφαελ Λεάο έδωσε το προβάδισμα στους Μιλανέζους μόλις στο 10ο λεπτό του αγώνα μετά από λάθος του Οτσόα, ο οποίος έκανε άσχημο ντεμπούτο με τη Σαλερνιτάνα.

Το 0-2 διαμορφώθηκε στο 15′, με τον Τονάλι να νικάει τον Οτσόα, ύστερα από φάση διαρκείας στην περιοχή των γηπεδούχων.

Στο 58′ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά δίχτυα, όμως το γκολ του Τομόρι δεν μέτρησε, με τον διαιτητή να ελέγχει τη φάση στο VAR και να το ακυρώνει, λόγω οφσάιντ.

Η Σαλερνιτάνα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Μπονατσόλι στο 83′.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Σαλερνιτάνα: Οτσόα, Λοβάτο (64′ Ντανίλιουτς), Ραντοβάνοβιτς, Φάτσιο, Σάμπια (54′ Βαλένθια), Κουλιμπαλί, Μπόχιμεν (84′ Κάστανος), Φιλένα (63′ Μπονατσόλι), Μπράνταριτς, Ντία, Πιάτεκ.

Μίλαν: Ταταρουσάνου, Καλάμπρια (72′ Γκάμπια), Καλουλού, Τομόρι, Ερναντέζ, Μπενασέρ, Τόναλι, Λεάο, Ντίας (63′ ντε Κετελάρε), Σαλεμάκερς (85′ Ντεστ), Ζιρού (85′ Βρανξ).