Πέμπτη, 18 Απρ.

Σαμπντόρια – Μίλαν 0-1: Ξεκίνημα με διπλό για τους ροσονέρι

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό ιταλικό πρωτάθλημα η Μίλαν. Η ομάδα του Πιόλι επικράτησε εκτός έδρας της Σαμπντόρια με 1-0, χάρη σε γκολ του Ντίαζ από το ένατο λεπτό.

Η Μίλαν δεν εντυπωσίασε με την εμφάνιση της στη Γένοβα, ωστόσο κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης σε μία δύσκολη έδρα στην πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα, με τη Σαμπντόρια να πιέζει για την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά να μην καταφέρνει να παραβιάσει την εστία της ομάδας του Πιόλι.

Η καλύτερη στιγμή στο δεύτερο μέρος άνηκε, πάντως, στη Μίλαν, η οποία λίγο έλειψε να κάνει το 0-2 στις καθυστερήσεις με σουτ του Ρέμπιτς, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Σαμπντόρια: Αουντέρο, Αουγκέλο, Γιοσίντα, Κόλεϊ, Μπερεζίνσκι, Ντάμσγκααρντ, Έκνταλ, Τόρσμπι, Καντρέβα, Κουαλιαρέλα, Γκαμπιαντίνι.

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια, Κγιάρ, Τομόρι, Ερνάντες, Τονάλι, Κρούνιτς, Σέλμεκερς, Ντίας, Λεαό, Ζιρού.