Κυριακή, 28 Απρ.

Σασουόλο – Γιουβέντους 4-2: Κακή εμφάνιση και βαριά ήττα για την «βέκια σενιόρα»

Η Γιουβέντους ηττήθηκε 4-2 από την Σασουόλο για την 5η αγωνιστική της Serie A, με τους παίκτες του Μαξ Αλέγκρι να έχουν άσχημη απόδοση και να κάνουν αρκετά ατομικά λάθη στην αναμέτρηση.

Ο Λοριέντ «άνοιξε» το σκορ στο 12ο λεπτό, με την Γιουβέντους να ισοφαρίζει χάρη στο αυτογκόλ του Βίνια στο 21. Στο 41ο λεπτό ο Μπεράρντι έδωσε εκ νέου προβάδισμα για την Σασουόλο, με τον Κιέζα να κάνει το 2-2 στο 78΄.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Πιναμόντι στο 82, με το τελικό 4-2 να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού χάρη στο τραγικό αυτογκολ του Γκάτι.

Με αυτό τον τρόπο η Σασουόλο πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή Serie A, ενώ η Γιουβέντους γνώρισε την πρώτη της ήττα.

Λίγο νωρίτερα η Μίλαν επικράτησε δύσκολα με σκορ 1-0 στην έδρα της απέναντι στην Βερόνα, με τον Λεάο να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ στην αναμέτρηση στο 8ο λεπτό του παιχνιδιού.

Οι «ροσονέρι» είχαν αρκετές αλλαγές στην σύνθεση τους, με τον προπονητή της ομάδας Στέφανο Πιόλι να κάνει ροτέισον  λόγω των συνεχόμενων αγώνων της Μίλαν.