Σάββατο, 27 Απρ.

Σεβίλλη – Ρεάλ Μαδρίτης 1-1: Απώλεια βαθμών για τους «μερένχες»

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν μπόρεσε να περάσει από την έδρα της Σεβίλλης, με τους Μαδριλένους να έρχονται ισόπαλοι με σκορ 1-1 στην Ανδαλουσία για την 10η αγωνιστική στην La Liga.

Στο πρώτο μέρος η Ρεάλ πέτυχε γκολ στο 5ο λεπτό, ωστόσο μετά από εξέταση στο VAR το τέρμα ακυρώθηκε, καθώς υπήρξε οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Το πρώτο μέρος έληξε χωρίς γκολ, με την Σεβίλλη στο κατάμεστο «Πιθχουάν» να κάνει το 1-0 στο 74ο λεπτό, χάρη στο αυτογκόλ του Αλάμπα.

Ο έμπειρος αμυντικός στην προσπάθεια να απομακρύνει μία επικίνδυνη σέντρα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Παρόλα αυτά η απάντηση της Ρεάλ ήταν άμεση, με τον Καρβαχάλ 78΄να ισοφαρίζει με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Κρος.

Μάλιστα ο Σέρχιο Ράμος στα τελευταία λεπτά του αγώνα λίγο έλειψε να σκοράρει για την Σεβίλλη και να «πληγώσει» την παλιά του ομάδα την Ρεάλ, ωστόσο η κεφαλιά του δεν έγινε γκολ.

Κάπως έτσι το 1-1 ήταν το τελικό σκορ στο παιχνίδι.