«Σφαλιάρα» για Μίλαν – Σε «κίνδυνο» το Champions League

Ο Τζάκομπο Ρασπαντόρι έδωσε στη Σασουόλο τη νίκη μέσα στην έδρα της Μίλαν (2-1) και μάλιστα με ανατροπή. Οι «ροσονέρι» όχι μόνο θα πρέπει να ξεχάσουν την περίοδο που ήταν διεκδικητές του τίτλου, αλλά πλέον ανησυχούν για την έξοδο τους στο Champions League.

Έξι αγωνιστικές πριν από το φινάλε της Serie A (32η), η Μίλαν κινδυνεύει να μείνει εκτός του Champions League της νέας περιόδου, μετά την εντός έδρας ήττα της από την Σασουόλο (2-1).

Αν και προηγήθηκε με το υπέροχο γκολ του Τσαλχάνογλου στο 30’ η ομάδα του Στέφανο Πιόλι υπέστη «καθίζηση» στην επανάληψη, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να σκοράρουν δύο φορές με τον Ρασπάντορι (μπήκε στο ματς στο 64΄και σκόραρε στο 76’ και στο 83’) και να φύγουν νικητές από το «Σαν Σίρο». Βασικός σε όλο το 90λεπτο με την Σασουόλο ήταν ο Γιώργος Κυριακόπουλος.

Με αυτήν την ήττα, η Μίλαν έδωσε… δικαίωμα σε Αταλάντα να προσπεράσει και Γιουβέντους, Νάπολι και Λάτσιο να πλησιάσουν στη μάχη της τετράδας.