Σίξερς – Σέλτικς 86-95: Ο Τέιτουμ έστειλε τη σειρά να κριθεί σε Game 7 στη Βοστώνη

Ο Τζέισον Τέιτουμ είχε ένα εκπληκτικό φινάλε στο “Wells Fargo Center” της Φιλαδέλφεια και οι Μπόστον Σέλτικς “άλωσαν” την έδρα των Σίξερς (95-86). Το 3-3 έκαναν στη σειρά οι “Κέλτες” και η πρόκριση θα κριθεί σε Game 7 στη Βοστώνη.

Ο Τζέισον Τέιτουμ “ξύπνησε” στην τελευταία περίοδο και βοήθησε τους Σέλτικς να κάνουν το break απέναντι στους Σίξερς (95-86) και να ισοφαρίσουν τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής σε 3-3.

Το έβδομο ματς, που θα… βγάλει την ομάδα που θα προκριθεί στους τελικούς της Ανατολικής περιφέρειας θα διεξαχθεί την Κυριακή (ξημερώματα Δευτέρας για Ελλάδα) στο «TD Garden» της Βοστώνης.

Ο Τέιτουμ έχασε τα πρώτα 14 από τα 15 σουτ που επιχείρησε (συμπεριλαμβανομένων και 6 τριπόντων) αλλά σημείωσε 16 πόντους στην τελευταία περίοδο και 4 τρίποντα στα τελευταία 4 1/2 λεπτά οδηγώντας την ομάδα του σε μια σπουδαία νίκη. Ο Τέιτουμ είχε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ με τον Μάρκους Σμαρτ να προσθέτει 22 πόντους (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ). Από εκεί και πέρα ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 17 πόντους και ο Μάλκομ Μπρόγκντον είχε 16 πόντους.

Για τους Σίξερς, που σημείωσαν ένα καλάθι στα τελευταία έξι λεπτά του αγώνα οι Τζοέλ Εμπίντ και Ταϊρίς Μάξεϊ είχαν από 26 πόντους ενώ 13 πόντους (4/16 σουτ) είχε ο Τζέιμς Χάρντεν.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-29, 43-50, 73-71, 86-95