Σάββατο, 27 Απρ.
15oC Αθήνα

«Σόκαραν» τους Σίξερς οι Χοκς κι έκαναν μπρέικ με σούπερ Γιανγκ και «clutch» Μπογκντάνοβιτς

«Σόκαραν» τους Σίξερς οι Χοκς κι έκαναν μπρέικ με σούπερ Γιανγκ και «clutch»  Μπογκντάνοβιτς

Οι Ατλάντα Χοκς έκαναν το μπρέικ με το… καλημέρα κόντρα στους Φιλαδέλφια Σίξερς, για τα ημιτελικά της Ανατολής στο NBA, καθώς επικράτησαν στο πρώτο παιχνίδι μέσα στην έδρα του Νο1 της κατάταξης με 128-124.

Τα “γεράκια” ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με +15 από την πρώτη περίοδο, διατηρώντας το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, χάρη στον εκπληκτικό Τράε Γιανγκ, ο οποίος και τελείωσε το παιχνίδι με 35 πόντους και 10 ασίστ.

Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς προσπάθησε να αντιδράσει στο τέλος, έχοντας κανονικά στη σύνθεσή της και τον Εμπίντ (39 πόντους με 9 ριμπάουντ), και με ένα απίθανο σερί 11-0 στα τελευταία λεπτά του αγώνα, έφερε το ματς ακόμη και στο -3. Εκεί όμως ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (21 πόντους με 5 ασίστ) επιβεβαίωσε το… κρύο αίμα που έδειξε και στην Ευρώπη και με ένα καθοριστικό τρίποντο, έβαλε… ταφόπλακα στις προσπάθειες των Σίξερς.