Στεφ Κάρι: Τα κλάματα στην αγκαλιά του πατέρα του και ο ιστορικός τίτλος του MVP των τελικών

Ο Στεφ Κάρι άφησε το… συναίσθημα να μιλήσει, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος του ΝΒΑ από τους Γουόριορς

Στα τελευταία δευτερόλεπτα του Game 6 των τελικών στη Βοστώνη και με τη νίκη-τίτλου των Γουόριορς να είναι εξασφαλισμένη, ο Στεφ Κάρι δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα δάκρυά του.

Ο Στεφ Κάρι “βυθίστηκε” στην αγκαλιά του πατέρα του, Ντελ, μετά τη νίκη επί των Σέλτικς και την κατάκτηση της τέταρτης κούπας του πρωταθλητή στην καριέρα του,

Να αναφέρουμε ότι ο ηγέτης των Γουόριορς κατέκτησε το τέταρτο δαχτυλίδι πρωταθλητή του ΝΒΑ στην καριέρα του, αλλά αναδείχθηκε για πρώτη φορά MVP των τελικών, έχοντας στο Game 6 της σειράς 34 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Στις τρεις προηγούμενες φορές, τις δυο ήταν πολυτιμότερος ο Ντουράντ και μία ο Ιγκουοντάλα.

«Περάσαμε τόσα για να τα καταφέρουμε. Κανένας δεν πίστευε πως θα βρισκόμασταν και πάλι εδώ. Φτάσαμε στον πάτο και ήμασταν τόσο μακριά, με τους τραυματισμούς και όλα αυτά που μας συνέβησαν. Όμως προσπαθήσαμε να καλύψουμε τα κενά με τα κατάλληλα κομμάτια και το γεγονός ότι τα καταφέραμε σημαίνει τα πάντα για μας. Το έχουμε χτίσει όλο αυτό εδώ και 10-12 χρόνια και γι’ αυτό το πρωτάθλημα αυτό είναι διαφορετικό», δήλωσε συγκινημένος ο MVP των τελικών προσθέτοντας: «Είναι αφιερωμένο στην οικογένειά μου!».