Παρασκευή, 3 Μαΐ

Στέφανος Τσιτσιπάς – Μπότικ βαν ντε Ζάντσχουλπ 2-0: Νίκη στην πρεμιέρα του European Open

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο πρώτο σετ, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0 σετ (7-5, 6-3) επί του Μπότικ βαν ντε Ζάντσχουλπ στο European Open (ATP 250).

Σε μία κακή περίοδο για τον ίδιο στη σεζόν, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επέστρεψε στις νίκες στην πρεμιέρα του στο τουρνουά της Αμβέρσας, επικρατώντας εύκολα τελικά του Ολλανδού Μπότικ βαν ντε Ζάντσχουλπ, Νο67 στην παγκόσμια κατάταξη.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δέχθηκε μπρέικ μόλις στο δεύτερο σέρβις γκέιμ του στο ματς και επέτρεψε στον αντίπαλό του να πάρει προβάδισμα, αλλά κατάφερε στη συνέχεια να “απαντήσει” και να ισοφαρίσει σε 4-4. Βρήκε μάλιστα και δεύτερο μπρέικ πριν το τάι μπρέικ, για να κλείσει το πρώτο σετ με 7-5 και να κάνει το 1-0 στο ματς.

Μπήκε έτσι στο δεύτερο σετ με ψυχολογία και βρίσκονται μπρέικ με το ξεκίνημα, δεν δυσκολεύτηκε να φθάσει στο 6-3 και να πάρει τη νίκη με 2-0 σετ και την πρόκριση στον επόμενο γύρο του τουρνουά της Αμβέρσας.