Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο αγώνας του κλείνει το πρόγραμμα του Σαββάτου στο Suzanne Lenglen

Η αναμέτρηση Στέφανος Τσιτσιπάς – Μάικλ Υμέρ θα είναι αυτή που θα ολοκληρώσει το αγωνιστικό πρόγραμμα στο Suzanne Lenglen, το Σάββατο (28/5), στο Roland Garros.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα βρει στο… δρόμο του τον κορυφαίο Σουηδό τενίστα Μίκαελ Ιμέρ, στον 3ο γύρο του Roland Garros. Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε νικήσει άνετα (3-0 σετ) το νούμερο 95 στην παγκόσμια κατάταξη. στην πρεμιέρα του τον περασμένο Ιανουάριο, στην Αυστραλία, ενώ και τις άλλες δυο φορές που τον έχει αντιμετωπίσει, έχει επικράτησε σε straight sets.

Ο αγώνας του Στέφανου Τσιτσιπά δεν αναμένεται να κάνει… πρώτο σερβίς πριν τις 17:30, ανάλογα και με την εξέλιξη των αναμετρήσεων που θα προηγηθούν. Ο Έλληνας τενίστας -μετά από δύο αγχωτικές νίκες- θα προσπαθήσει να πάρει ευκολότερα την πρόκριση στην φάση των “16” του Roland Garros.

Θυμίζουμε ότι στην προηγούμενη φάση, το νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης νίκησε τον Ζντένεκ Κόλαρ με 3-1 σετ, σε ματς που είχε διάρκεια 4 ώρες και 9 λεπτά!

Το αυριανό πρόγραμμα στο Suzanne Lenglen με το πρώτο ματς να ξεκινάει στις 12.00