Στην παράταση η Γιουνάιτεντ, ο ΜακΤόμινεϊ έδωσε την πρόκριση στο Κύπελλο (video)

Η Γουέστ Χαμ το… πήγε μέχρι την παράταση. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ όμως –έστω και δύσκολα- κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Αγγλίας, με το γκολ του ΜακΤόμινεϊ (1-0).

Η «χρυσή» αλλαγή του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ ήταν αυτή που έφερε και την πρόκριση στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στη Γουέστ Χαμ (1-0).

Ο Σκοτ ΜακΤόμινεϊ πέρασε στον αγώνα του «Ολντ Τράφορντ» στο 73’αντί του Νεμάνια Μάτιτς και στο 8ο λεπτό της παράτασης έστειλε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Αγγλίας!

Τα «σφυριά» έβαλαν δύσκολα στους «κόκκινους διάβολους» στέλνοντας το ματς στην παράταση (0-0 η κανονική διάρκεια). Έστω και δύσκολα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν στο έξτρα ημίωρο και να γίνουν η δεύτερη ομάδα μετά την Μπόρνμουθ που πήρε το «εισιτήριο» για την οκτάδα του FA Cup.

Η ομάδα της Championship έκανε νωρίτερα την έκπληξη, αφού νίκησε με 2-0 την Μπέρνλι μέσα στο «Ταρφ Μουρ» και πήρε το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς της διοργάνωσης.