15oC Αθήνα

Στουτγκάρδη – Αμβούργο 3-0: Νίκη παραμονής στην Bundesliga με σκόρερ τον Ντίνο Μαυροπάνο

Ο Ντίνος Μαυροπάνος άνοιξε το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα και με το γκολ του έβαλε τις βάσεις για τη νίκη θρίαμβο της Στουτγκάρδης με 3-0 επί του Αμβούργου, στα μπαράζ για την παραμονή στην Bundesliga.

Σκοράροντας με κεφαλιά μετά από κόρνερ, ουσιαστικά στην πρώτη φάση του αγώνα, ο Μαυροπάνος έδωσε ψυχολογικό προβάδισμα στη Στουτγκάρδη, η οποία στη συνέχεια βρήκε δίχτυα και με τους Φανομάν και Γκιρασί, μέσα σε ένα 4λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, για να “καθαρίσει” το ματς.

Το Αμβούργο έμεινε στο τελευταίο εικοσάλεπτο και με 10 παίκτες, από την αποβολή του Σούχονεν με κόκκινη κάρτα και έτσι όλα δείχνουν ότι θα χάσει την ευκαιρία να επιστρέψει στην Bundesliga. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν πάντως ξανά την ερχόμενη Δευτέρα (05/06, 21:45), με τη Στουτγκάρδη να είναι όμως το απόλυτο φαβορί ενόψει της ρεβάνς.