Συγκλονιστική “γκέλα” για Ρεάλ! Πέρασε πρώτη η Μπαρτσελόνα [vid]

Απίστευτο ματς! Μέχρι το 89′ η Λας Πάλμας κρατούσε στα χέρια της την πρώτη της νίκη μέσα στο “Μπερναμπέου” (1-3), αλλά δεν υπολόγιζε στον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος σκόραρε 2 φορές και… έσωσε την Ρεάλ Μαδρίτης από μια οδυνηρή ήττα (3-3). Αποβολή με απευθείας κόκκινη για Μπέιλ. Πρώτη η Μπαρτσελόνα, με παιχνίδι περισσότερο.

Είναι από τα ματς που μισείς τον εαυτό σου αν δεν το παρακολούθησες. Η Ρεάλ Μαδρίτης θα πρέπει να είναι… χαρούμενη, αφού κατάφερε να μην ηττηθεί μέσα στο “Μπερναμπέου” από την Λας Πάλμας, διαμορφώνοντας το τελικό 3-3 με δυο γκολ στα τελευταία λεπτά.

Έτσι, έδωσε την δυνατότητα στην Μπαρτσελόνα, που νωρίτερα είχε διαλύσει στο “Καμπ Νου” την Χιχόν με 6-1, να βρεθεί μόνη στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα (+1), έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο τόσο από τη “βασίλισσα” (εκκρεμεί η εξ αναβολής αναμέτρηση με τη Θέλτα) όσο και από τη Σεβίλλη, που υποδέχεται την Πέμπτη την Μπιλμπάο.

Αρχικά οι “μερένγγες” έδειξαν πως θα έχουν εύκολη βραδιά, αφού προηγήθηκαν μόλις στο 8′ με τον Ίσκο. Δυο λεπτά αργότερα όμως η Λας Πάλμας έφερε το ματς στα ίσα, με εξαιρετική προσπάθεια του Τάνα.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο και μάλιστα στο 47′ απέκτησαν και το αριθμητικό πλεονέκτημα, αφού ο Γκάρεθ Μπέιλ άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Ο Ουαλός έριξε πρώτα μια κλωτσιά σε αντίπαλο (κίτρινη κάρτα) αλλά στη συνέχεια τον έσπρωξε μπροστά στα μάτια του διαιτητή, που του έδειξε την απευθείας κόκκινη.

Στο 55′ ο Σέρχιο Ράμος έκανε εντός περιοχής και ο Βιέρα ευστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε, δίνοντας το προβάδισα στους φιλοξενούμενους, ενώ τρία λεπτά μετά ο Μπόατενγκ βγήκε στην… κόντρα και έγραψε το 1-3.

Εκεί όμως που όλα έδειχναν πως η Ρεάλ θα γνώριζε την πρώτη της εντός έδρας ήττα από την Λας Πάλμας (έχασε πολλές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ), εμφανίστηκε ο -μέχρι εκείνο το σημείο ανύπαρκτος- Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος μείωσε αρχικά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (86′) και στο 90’ -με κεφαλιά – δυναμίτη- διαμόρφωσε το τελικό 3-3.