Σάββατο, 4 Μαΐ

Τα “λιονταράκια” της Αγγλίας πρωταθλητές κόσμου [vid]

Η ομάδα U-20 της Αγγλίας νίκησε στον τελικό του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος 1-0 τη Βενεζουέλα και κατέκτησε τον ύστερα από 51 χρόνια.

Το γκολ του Κάλβερτ-Λιούιν στο 35’ -με διπλή προσπάθεια από κοντά- ήταν αρκετό για τους πιτσιρικάδες της Αγγλίας που κατάφεραν στη Νότια Κορέα αυτό που προσπαθούν οι άνδρες της χώρας, χωρίς επιτυχία.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι οι Νοτιοαμερικανοί έχασαν πέναλτι στο 74ο λεπτό με τον Πενιαράντα, το σουτ του οποίου, απέκρουσε ο Γούντμαν.

Μικρός τελικός

Η Ιταλία νίκησε την Ουρουγουάη με 4-1 στα πέναλτι στο μικρό τελικό του παγκοσμίου κυπέλλου U20 που διεξάγεται στα γήπεδα της Νότιας Κορέας και κατέλαβε την τρίτη θέση στη διοργάνωση. Η κανονική διάρκεια του ματς έληξε χωρίς τέρματα και, καθώς δεν υπήρχε παράταση, στα πέναλτι οι «ατζούρι» ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη. Σήμερα Βενεζουέλα και Αγγλία θα διεκδικήσουν το τρόπαιο του Μουντιάλ.