12oC Αθήνα

Τεράστιο “διπλό” ο Πανιώνιος! Κόκκινες, πέναλτι και… τριάρα στο ΑΕΛ – Βόλος (video)

Intime.gr

Νίκη… χρυσάφι πήρε ο Πανιώνιος στην έδρα της Λαμίας (1-0) στην προσπάθεια του να παίξει στα μπαράζ παραμονής στη Superleague. Τρεις αποβολές και δύο πέναλτι στο ΑΕΛ – Βόλος, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το “τρίποντο” κάνοντας ανατροπή (3-1).

Ο Πανιώνιος πήρε μεγάλη νίκη, στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό στη Superleague 2 και να παίξει την παραμονή του στη “μεγάλη” κατηγορία στα μπαράζ. Οι Νεοσμυρνιώτες επικράτησαν εκτός έδρας της Λαμίας με 1-0 βρίσκονται στο -1 από την προτελευταία Ξάνθη, που όμως έχει παιχνίδι λιγότερο. Οι “κυανέρυθροι” θα υποδεχθούν τους Ακρίτες στις 27/06 σε ένα ματς… τελικό!

Ματς… ροντέο είχαμε στην “AEL FC Arena”! Η ΑΕΛ βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά πήρε τη νίκη με 3-1 κόντρα στον Βόλο, σε ένα παιχνίδι με δύο πέναλτι και τρεις αποβολές, για την 3η αγωνιστική των play out της Superleague.

Λαμία – Πανιώνιος 0-1

Παίζοντας με τη… πλάτη στον τοίχο, ο Πανιώνιος έδειξε ένα επιθετικό πρόσωπο, αλλά δεν μπόρεσε να επιβάλει ένα γρήγορο ρυθμό στο ματς, αφού η Λαμία κυκλοφόρησε αρκετά την μπάλα, χωρίς να μπορεί να πλησιάσει με αξιώσεις τα αντίπαλα καρέ. Ο Τσιλο’ύλης απείλησε στο 8′ την εστία της Λαμίας, αλλά στο 27′ δεν λάθεψε. Ο παίκτης των “κυανέρυθρων” δέχθηκε την κάθετη πάσα, μπήκε από τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή και έκανε το 0-1.

Η Λαμία έβγαλε ένα καλύτερο πρόσωπο στην επανάληψη και στο 59′ ζήτησαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Ντομίνγκες στον Σάσι, με τον διαιτητή Παπαδόπουλος να δείχνει αρχικά την… άσπρη βούλα και να παίρνει την απόφαση του πίσω, μετά τη “συμβουλή” του VAR.

Η Πανιώνιος άντεξε στην πίεση που του άσκησαν οι γηπεδούχοι, αμύνθηκε σθεναρά και κράτησε το υπερπολύτιμο  “μηδέν” στην άμυνα. Στο 90′ η Λαμία έμεινε με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Βασιλόγιαννη.

ΑΕΛ – Βόλος 3-1

Μόλις στο 9′ ο Βόλος έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, ο Μάντζης ανέλαβε την εκτέλεση αλλά νικήθηκε από τον Κρίστινσον, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Αουγκούστο έκανε το κοντινό πλασέ αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για το γκολ και πέντε λεπτά αργότερα έφτασαν στο 0-1. Οι παίκτες του Βόλου συνεργάστηκαν υποδειγματικά σε μια αντεπίθεση και ο Τσοκάνης -με κοντινή προβολή- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΛ.

Το ματς κράτησε έναν εντυπωσιακό ρυθμό, με την μπάλα να πηγαίνει… πάνω – κάτω, αφού η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει. Οι “βυσσινί” πήγαν στα αποδυτήρια με… δέκα παίκτες, αφού ο διαιτητής έδειξε στο 44′ δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Γκαζάλ. Στο 45+3′ όμως ο κ. Κουτσιάφτης απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Οικονόμου του Βόλου και έδωσε -για χέρι- πέναλτι. Ο Μιλοσάβλιεβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου,

Το παιχνίδι κράτησε τον καλό του ρυθμό και στην επανάληψη, όπου είχαμε μία ακόμα αποβολή. Ο Λύρατζης είδε μέσα σε έξι λεπτά δύο κίτρινες κάρτες και στο 67′ άφησε το Βόλο με εννέα παίκτες. Η ΑΕΛ τα έδωσε όλα για να φτάσει στη νίκη και το κατάφερε στο 83′, με τον Τόρζε να αποφεύγει πολύ όμορφα τον προσωπικό του αντίπαλο και με σουτ από τη μεγάλη περιοχή να νικά τον Μελίσσα (2-1).

Στο αμέσως επόμενο λεπτό όμως, οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Ζίζιτς να διώχνει πάνω στη γραμμή το σουτ του Μουνίθ. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 90+3′ από τον Μπούστος.