Κυριακή, 16 Ιουν.
24oC Αθήνα

Τίμπεργουλβς – Μάβερικς 105-108: Ο τρομερός Λούκα Ντόντσιτς άλωσε τη Μινεσότα

Με τον Λούκα Ντόντσιτς να βγαίνει μπροστά στα κρίσιμα και να σημειώνει 14 πόντους στην τέταρτη περίοδο, οι Μάβερικς επικράτησαν των Τίμπεργουλβς με 108-105, κάνοντας το 1-0 στους τελικούς της Δύσης στο NBA.

Με όπλο την άμυνα τους, οι Μάβερικς “έσπασαν” με το “καλημέρα” την έδρα των Τίμπεργουλβς, στέλνοντας ηχηρό μήνυμα στη παρέα του Έντουαρντς.

Ο Λούκα Ντόντσιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του στο φινάλε, τελειώνοντας τον αγώνα με 33 πόντους με 12/26 σουτ (3/10 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ο Καϊρί Ίρβινγκ με 30 πόντους ήταν άξιος συμπαραστάτης του Σλοβένου γκαρντ, κρατώντας τους Μάβερικς στο πρώτο ημίχρονο.

Για τους Τίμπεργουλβς, ο Τζέιντεν ΜακΝτάνιελς είχε 24 πόντους με 6/9 τρίποντα, ενώ ο Άντονι Έντουαρντς έμεινε στους 19 πόντους με 6/16 σουτ (5/12 τρίποντα), έχοντας ακόμα 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Ο Καρλ-Άντονι Τάουνς έμεινε στους 16 πόντους με 6/20 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-27, 62-59, 83-82, 105-108.

ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: ΜακΝτάνιελς 24 (6/9 τρίποντα), Γκομπέρ 12 (7 ριμπάουντ), Τάουνς 16 (6/20 σουτ, 2/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόνλι 6 (1/6 τρίποντα), Έντουαρντς 19 (6/16 σουτ, 5/12 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Άντερσον 11 (1), Ριντ 15 (3/6 τρίποντα), Αλεξάντερ-Γουόκερ 2 (1/6 σουτ).

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Ουάσινγκτον 13 (2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζόουνς 8, Γκάφορντ 10 (9 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 30 (5 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 33 (3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χάρνταγουεϊ, Λάιβλι 9 (11 ριμπάουντ), Γκριν 3 (1), Έξουμ, Χάρντι 2.