Τρελαίνει… κόσμο το αήττητο Μεσολόγγι – Νίκησε Ιωνικό και παρέμεινε στην κορυφή της Basket League

Ονειρική πορεία πραγματοποιεί στην παρθενική του συμμετοχή στη Basket League το Μεσολόγγι. Η νεοφώτιστη ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου επικράτησε εντός έδρας και του Ιωνικού Νικαίας με 79-66 κι έκανε το 3/3 στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Νικαιώτες, οι οποίοι βρίσκονται στον πάτο της βαθμολογίας χωρίς νίκη, πάλεψαν για το πρώτο θετικό αποτέλεσμα στο φετινό πρωτάθλημα, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 43-36 στο πρώτο ημίχρονο κι έδειχναν ικανοί να φύγουν με το διπλό από την έδρα του Μεσολογγίου.

Ωστόσο, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου άλλαξε πρόσωπο στο δεύτερο μέρος, έπαιξε σκληρή άμυνα και κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στην τέταρτη περίοδο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, φτάνοντας άνετα στη νίκη.

Απόλυτοι πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Ντεβόντε Γκριν (24π.), Γιάννης Αγραβάνης (20π.) και Τσαντ Μπράουν (19π. 9ρ.). Σμιθ (16π.), Φιτζπάτρικ (16π.), Τολιόπουλος (14π) και Χουγκάζ (11π., 9ριμπ.) πάλεψαν για τους ηττημένους.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 36-43, 59-56, 79-66.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Γκριν 24 (4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Φέργκιουσον 5 (1/4 τρίποντα), Αγραβάνης 20 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αμάρντι 4 (1/8 σουτ, 12 ριμπάουντ), Μπράουν 19 (7/11 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 2, Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγος 1, Χατζηνικόλας 2, Γράβας, Μάθις.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κουφός): Σμιθ 16 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 λάθη), Πρίτζετ, Φιτσπάτρικ 16 (5/8 δίποντα, 2/9 τρόποντα, 6 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 14 (0/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/8 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Χουγκάζ 11 (3/10 σουτ, 5/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζάισλοφτ, Πετρόπουλος 7 (2/5 τρίποντα), Χάμοντς, Χόλογουελ 2.