Τρομερός Εμπίντ «λύγισε» στο τέλος τους Χοκς και ισοφάρισε τη σειρά

Οι Φιλαδέλφια Σίξερς δυσκολεύτηκαν και πάλι κόντρα στους Ατλάντα Χοκς, αλλά με τον Εμπίντ να είναι ασταμάτητος μέσα κι έξω από τη ρακέτα, πήραν τελικά τη νίκη με 118-102 και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής στο NBA.

Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς ξεκίνησε δυνατά το ματς και πήρε διψήφια διαφορά πόντων, αλλά τα “γεράκια” βρήκαν λύσεις και από τον πάγκο τους με τον Λου Γουίλιαμς, για να μειώσουν στο καλάθι στο ημίχρονο του αγώνα. Το ματς ήταν ντέρμπι και στην τρίτη περίοδο, αλλά ένα τρομερό ξεκίνημα των Σίξερς στο τέταρτο 12λεπτο, έγειρε την… πλάστιγγα προς την πλευρά τους.

Ο Τζοέλ Εμπίντ ήταν εξαιρετικός και τελείωσε το ματς με 40 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ 22 πόντους είχε ο Χάρις και 21 ο Σεθ Κάρι. Για τους ηττημένους, ο Γιανγκ και ο Γκαλινάρι ήταν πρώτοι σκόρερ με 21 πόντους αμφότεροι.