Παρασκευή, 3 Μαΐ

Τσέλσι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-3: Ανατροπή στην ανατροπή στο Λονδίνο με χατ-τρικ του Πάλμερ και δυο γκολ μετά το 90+10′

Η Τσέλσι προηγήθηκε με 2-0 μέσα στο Λονδίνο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το… έφερε τούμπα (3-2) αλλά δυο -από τα τρία- γκολ του Πάλμερ μπήκαν μετά το 90+10′ και έδωσαν στους γηπεδούχους την απίστευτη νίκη στο ματς της Premier League (4-3). Δυο τέρματα ο Αλεχάντρο Γκαρνάτσο για τους νικητές.

Ασύλληπτο ματς στο “Στάμφορντ Μπριτς”. Ο… μύθος της Premier League ενισχύθηκε για άλλη μια φορά, με το Τσέλσι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-3) να είναι το τελευταίο ματς από το Νησί που μας ρίχνει “νοκ άουτ”, με την εξέλιξή του.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετρούσε αήττητο σερί 12 αγώνων στην Premier League κόντρα στην Τσέλσι, αλλά η ομάδα του Ποτσετίνο το… τελείωσε με το απίστευτο 4-3 και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κόουλ Πάλμερ, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, βγαίνοντας νικητής και στην… άτυπη “μάχη” με τον Αλεχάντρο Γκαρνάτσο των φιλοξενούμενων, ο οποίος πέτυχε δυο τέρματα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κρατούσε το “τρίποντο” στα χέρια της, προηγούμενη με 3-2 μέχρι το φινάλε των καθυστερήσεων, αλλά το… έχασε, δεχόμενη στο 90+10′ (πεν.) κι 90+11′ λεπτό δυο από τα τρία γκολ του Πάλμερ.

Οι “μπλε” έκαναν το ιδανικότερο ξεκίνημα στην έδρα τους, παίρνοντας… αέρα δύο τερμάτων (στο 4′ με τον Γκάλαχερ και στο 19′ με το πέναλτι του Πάλμερ), ωστόσο, σε διάστημα πέντε λεπτών (34′ – 39′) οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια με τους Γκαρνάτσο και Φερνάντες.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 67′ ο Αλεχάντρο Γκαρνάτσο “χτύπησε” ξανά μετά από ασίστ του Άντονι και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έβαλε μπροστά τη Γιουνάιτεντ, που έδειχνε έτοιμη να επεκτείνει το αήττητο σερί της απέναντι στην Τσέλσι σε 13ο ματς πρωταθλήματος και 8ο σερί μέσα στο Λονδίνο!

Ο Κόουλ Πάλμερ, όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο 21χρονος μέσος στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε σε 3-3 πάλι με πέναλτι, που κέρδισε ο Μαντουέκε από τον Νταλότ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το σκορ αυτό θα ήταν το τελικό στο παιχνίδι, στο 90’+11 ο Πάλμερ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή -κι αφού η μπάλα βρήκε στο σώμα του ΜακΤόμινέι- κατέληξε στα δίχτυα του Ονάνα για να “γραφτεί” με αυτό τον τρόπο το 4-3!