Τσιτσιπάς: Ο επόμενος αντίπαλός του στο Roland Garros

Ο Πέδρο Μαρτίνεθ έκανε την έκπληξη και θα είναι αυτός που θα αντιμετωπίσει τον Στέφανο Τσιτσιπά στον δεύτερο γύρο του Roland Garros.

Ο 24χρονος, Πέδρο Μαρτίνεθ, θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον 2ο γύρο του Roland Garros. Ο Ισπανός τενίστας (Νο 103 στην παγκόσμια κατάταξη) έκανε την έκπληξη, επικρατώντας άνετα του Σεμπάστιαν Κόρντα με 3-0 σετ.

Ο Μαρτίνεθ νίκησε το Νο 50 στην παγκόσμια κατάταξη με 6-4, 6-2, 6-2, μετά από αγώνα που κράτησε 2 ώρες και 14 λεπτά. Έτσι, πήρε την «εκδίκηση» του από τον Αμερικανό (πέρυσι τον απέκλεισε στον 3ο γύρο του Roland Garros) κι έκλεισε… ραντεβού με τον Έλληνα πρωταθλητή, στη φάση των «64» του φετινού Γαλλικού Όπεν.

Να αναφέρουμε ότι ο Κόρντα προερχόταν από μια φανταστική εβδομάδα και την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της καριέρας του στην Πάρμα (250άρι τουρνουά).

Τσιτσιπάς και Μαρτίνεζ θα τεθούν αντιμέτωποι για πρώτη φορά στο Tour. Ο νεαρός Ισπανός έχει ρεκόρ καριέρας το Νο 82 κόσμου.