15oC Αθήνα

ΤΣΣΚΑ – Ολυμπιακός: Τον… έπνιξε με την άμυνα της! Εφιαλτικό βράδυ στη Ρωσία (video)

Την πέμπτη του ήττα στην Euroleague υπέστη ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ με 80-61 στη Μόσχα, για τη 12η αγωνιστική της διοργάνωσης, με τους Ρώσους να “πνίγουν” τους Πειραιώτες με την άμυνα τους και να φτάνουν δια περιπάτου στην τελική επικράτηση.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Ο Ολυμπιακός (5-5) εμφανίστηκε στο παρκέ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν πρόβαλε αντίσταση στην ΤΣΣΚΑ (9-3), ωστόσο στη συνέχεια υποτάχθηκε άνευ όρων στις ορέξεις της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία με όπλο την άμυνα της και τον Μάικ Τζέιμς ξέφυγε από το ημίχρονο με διψήφια διαφορά κι έφτασε χωρίς να ιδρώσει στη νίκη.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Από πλευράς ηττημένων που έφτυσαν… αίμα για να σημειώσουν καλάθια, διασώθηκαν οι Μάρτιν και Πρίντεζης με 10 πόντους έκαστος.

Ο αγώνας:

Με τον Ζαν Σαρλ να ξεκινάει εντυπωσιακά, ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι τέρμα πατημένο στο γκάζι και κατάφερε να αιφνιδιάσει την ΤΣΣΚΑ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με 9-17 στο 6′, με τον Δημήτρη Ιτούδη να παίρνει αμέσως τάιμ άουτ.

Οι φωνές του Έλληνα τεχνικού φαίνεται ότι “ξύπνησαν” τους Ρώσους, οι οποίοι αντέδρασαν και με δύο σερί τρίποντα του Σενγκέλια, μείωσαν σε 15-17.

Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση, με τον Μάικ Τζέιμς να ευστοχεί σε τρίποντο και να βάζει τους Ρώσους μπροστά (20-19) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός “κόλλησε” για τα καλά στην επίθεση, με τους Ρώσους να “εγκλωβίζουν” τους Πειραιώτες και να χτίζουν σιγά-σιγά διαφορά με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς.

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΤΣΣΚΑ μπροστά με 10 πόντους (39-29), μιας κι ο Ολυμπιακός μπόρεσε να σκοράρει όλους κι όλους 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Η άμυνα της ΤΣΣΚΑ συνέχισε να “πνίγει” τον Ολυμπιακό, ο οποίος αδυνατούσε να δει το ρωσικό καλάθι. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 18 πόντους (56-38) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ λίγο πριν το φινάλε της περιόδου αποβλήθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας με δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ΤΣΣΚΑ να φτάνει δια περιπάτου στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 39-29, 56-38, 80-61

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολόμποι 8 (2/5 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Χομένκο, Τζέιμς 16 (3/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χίλιαρντ 7 (1/6 τρίποντα), Ούχοφ 6 (1), Χάκετ 8 (2), Αντόνοφ 5 (1), Φόγκτμαν 6 (1), Κλάιμπερν 2, Σενγκέλια 10 (2), Μιλουτίνοβ 4 (2/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 8 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 5 (2/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σλούκας 5 (1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μάρτιν 10 (5/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10 (2), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 9 (4/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τζένκινς 3 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 7 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)