Δευτέρα, 6 Μαΐ

Τζένοα – Γιουβέντους 1-1: Γκέλα για τη Μεγάλη Κυρία στο Λουίτζι Φεράρις

Η Γιουβέντους έχασε έδαφος στη μάχη με την Ίντερ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η Μεγάλη Κυρία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Τζένοα στο «Λουίτζι Φεράρις», στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Serie A.

Η Γιουβέντους απέτυχε να φύγει με το διπλό από την έδρα της Τζένοα, παρότι προηγήθηκε με πέναλτι του Κιεζά.

Η Μεγάλη Κυρία υπέπεσε μόλις στη δεύτερη ισοπαλία στα εννιά τελευταία παιχνίδια(7-2-0) κι έμεινε αήττητη για 11ο συνεχόμενο παιχνίδι (8-3-0), ωστόσο «πέταξε» δύο βαθμούς στη Γένοβα απέναντι σε μία σαφώς υποδεέστερη ομάδα και πλέον κινδυνεύει να βρεθεί στο -3 από την κορυφή, σε περίπτωση νίκης της Ίντερ στο «Ολίμπικο» το βράδυ της Κυριακής (17/12).

Το γκολ ισοφάρισης της Τζένοα σημείωσε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου 45λεπτου ο Άλμπερτ Γκούντμουντσον, μετά από πάσα του Κάρλος Εκουμπάν, τον οποίο ο Τζιλαρντίνο έριξε στο παιχνίδι στο 46ο λεπτό.