Δευτέρα, 29 Απρ.

Τζένοα – Ίντερ 1-1: «Δώρο» σε Γιουβέντους πριν τη Πρωτοχρονιά

Η πρωτοπόρος Ίντερ έφερε ισοπαλία στην έδρα της Τζένοα (1-1) και έδωσε την ευκαιρία στην Γουβέντους να την πλησιάσει στη βαθμολογία της Serie A, στη “λήξη” του 2023.

“Φωτιά” πήρε η κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στη Serie A, μετά την ισοπαλία που έφερε η Ίντερ στην έδρα της Τζένοα, για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η Ίντερ έφτασε τους 45 βαθμούς και έδωσε στη Γιουβέντους (40β.) να την πλησιάσει, σε περίπτωση που αύριο (30.12 / 2:45) νικήσει εντός έδρας τη Ρόμα.

Χωρίς τον τραυματία Λαουτάρο Μαρτίνες στη σύνθεσή τους οι παίκτες του Σιμόνε Ιντσάγκι βρήκαν πρώτοι δίχτυα με το γκολ του Αρναούτοβιτς στο 42′, όμως η Τζένοα έφερε το ματς στα ίσα στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με τον Ντράγκουσιν και κράτησε το βαθμό της ισοπαλίας ως το φινάλε, μένοντας πολύ μακριά απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Σε άλλο ματς και στο “Olimpico” της Ρώμης, η Λάτσιο βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ τη Φροζινόνε στο 57′ μετά το γκολ του Σούλε, όμως κατάφερε να φέρει τα πάνω-κάτω μέσα σε τρία λεπτά με τα τέρματα των Καστελάνος (70′) και Ίσακσον (72′) και «σφράγισε» τη νίκη της στο 84′ με τον Πάτρικ, ανεβαίνοντας πια σε απόσταση… βολής απ’ τα ευρωπαϊκά “εισιτήρια”.