Τρίτη, 30 Απρ.

Βερόνα – Νάπολι 1-3: Επιστροφή στις νίκες για τους «παρτενοπέι»

Η Νάπολι νίκησε 3-1 την Ελλάς Βερόνα εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος στην Serie A, με τους «παρτενοπέι» να σκαρφαλώνουν στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η Νάπολι πήρε μια άνετη νίκη απέναντι στη Βερόνα, με το σύνολο του Ρούντι Γκαρθία να φτάνει τους 17 βαθμούς και να ανεβαίνει στην 3η θέση του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας που ξεκίνησε μετά από άγρια επεισόδια ανάμεσα στους οπαδούς των δυο ομάδων, είχε αρκετές φάσεις με τη Νάπολι να πλοηγείτε στο 27ο λεπτό χάρη σε γκολ του  Ματέο Πολιτάνο στο 27ο λεπτό. Ο Χβίτσα Κβαρατσχέλια διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων στο 43ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 55΄έκανε το 3-0.

Το μόνο που κατάφερε η Βερόνα ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Ντάρκο Λάζοβιτς στο 60ό λεπτό.