Σάββατο, 18 Μαΐ

Βιγιαρεάλ: Νίκη με ανατροπή πριν τον Παναθηναϊκό

Με γκολ του Σόρλοθ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Βιγιαρεάλ επικράτησε  εντός έδρας της Αλμερίας με 2-1 στο ντεμπούτο του Πατσέτα στον πάγκο της ομάδας και έρχεται με ανεβασμένη ψυχολογία στο ΟΑΚΑ για το παιχνίδι της Πέμπτης (21/9) με τον Παναθηναϊκό για το Europa League.

Λίγες ημέρες πριν ταξιδέψει στην Αθήνα για την αναμέτρηση του 6ου ομίλου του Europa League με τον Παναθηναϊκό, η Βιγιαρεάλ κατάφερε να πάρει στο φινάλε μία νίκη-«ανάσα», την οποία ίσως και να μην άξιζε, δεδομένου ότι, αν και είχε την εδαφική υπεροχή, έδειξε μεγάλες αδυναμίες στην αμυντική μετάβαση και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν αρκετές «καθαρές» ευκαιρίες στις αντεπιθέσεις.

Η προσεχής αντίπαλος των «πρασίνων» βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 44΄, από γκολ του Ακιέμε, αλλά «απάντησε» στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Χεράρδ Μορένο.

Στο δεύτερο μέρος η Αλμερία έδειχνε πιο επικίνδυνη, αλλά στο τέλος προσπάθησε απλά να κρατήσει την ισοπαλία και το πλήρωσε στο 94΄, όταν ο Σόρλοθ, με κεφαλιά μετά από σέντρα του Αλμπέρτο Μορένο, χάρισε στη Βιγιαρεάλ τη δεύτερη νίκη της στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα.

Η σύνθεση της Βιγιαρεάλ: Γιόργκενσεν, Φόιθ, Γκάμπια (84΄ Μπρέρετον), Αλμπιόλ, Ρομέρο (62΄ Κομεσάνια), Παρέχο, Καπού (62΄ Αλμπέρτο Μορένο), Γέρεμι Πίνο, Χεράρδ Μορένο (84΄ Κουένκα), Μπαένα (73΄ Αχομάτς), Σόρλοθ.