Τρίτη, 19 Μαρ.
14oC Αθήνα

Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός: “Διασυρμός” στη Γαλλία! “Πολυβόλα”… σκότωσαν το Τριφύλλι (videos)

ΦΩΤΟ intime

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε “βαριά” ήττα με 97-73 σκορ από τη Βιλερμπάν στη Γαλλία, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 3η αγωνιστική της Euroleague, εμφανίζοντας τεράστια αμυντικά προβλήματα για ένα ακόμη εκτός έδρας ματς.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν καλά στην άμυνα, αλλά η ευστοχία των Γάλλων από μακριά τους “αποδιοργάνωσε” στο δεύτερο δεκάλεπτο, την ώρα που η επίθεση ήταν τραγική από την αρχή. Η ομάδα του Πάρκερ άρχισε μάλιστα να βλέπει το καλάθι σαν… βαρέλι και έφθασε να έχει 13/17 τρίποντα (17/23 στη λήξη), εκτοξεύοντας τη διαφορά ακόμη και πάνω από 20 πόντους.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Το τελικό 97-73 δείχνει και την εικόνα του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να έχει ως μόνο “διασωθέντα” τον Παπαγιάννη (14 πόντους, 6 ριμπάουντ σε 16 λεπτά), ενώ ο Βόβορας ξέχασε στον πάγκο τον Καλαϊτζάκη, μετά τα εξαιρετικά πρώτα λεπτά.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι εξαιρετικά στην άμυνα και “έκλεβε” διαρκώς μπάλες, αλλά στην επίθεση είχε πολύ κακές αποφάσεις και άστοχα σουτ, παρότι απέφυγε τα λάθη. Το σκορ ήταν έτσι χαμηλό, με τον Μήτογλου να έχει 7 πόντους και το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 20-17, με συνεχόμενα τρίποντα των 2 ομάδων.

Οι Γάλλοι συνέχισαν… μόνοι τους όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο και χωρίς να χάσουν σουτ από μαρκιά στα πρώτα λεπτά, ξέφυγαν στο σκορ. Ο Κασελάκης με δικό του τρίποντο μείωσε στους πέντε πόντους (29-24), αλλά η “πράσινη” άμυνα παρέπαιε στη συνέχεια και η Βιλερμπάν βρήκε πολλά ελεύθερα σουτ. “Πυροβολώντας” ανελέητα τον Παναθηναϊκό έξω από τα 6 και 75, η ομάδα του Πάρκερ έκλεισε το ημίχρονο στο +14 (44-30) με το εκπληκτικό 10/13 τρίποντα.

Στο δεύτερο μέρος, οι “πράσινοι” προσπάθησαν να “μαζέψουν” τη διαφορά και με ένα γρήγορο 5-0 μείωσαν σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά οι Γάλλοι “απάντησαν” με δικό τους, συνεχίζοντας την εκπληκτική ευστοχία τους από μακριά. Η διαφορά έφθασε ακόμη και στο +23 (64-41), αλλά ο Μποχωρίδης με προσωπικές ενέργειες μείωσε για το 68-51 στο 30′.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν έτσι τυπική διαδικασία, με τον Βόβορα να δίνει χρόνο στον Καλαϊτζάκη, τον Φόστερ και τον Κασελάκη, και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 97-73, για μία οδυνηρή ήττα για τον Παναθηναϊκό. Οι “πράσινοι” έπεσαν έτσι στο 3-7 στην κατάταξη, όπως και η Βιλερμπάν.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 44-30, 68-51, 97-73.

Τα στατιστικά των παικτών

Βιλερμπάν: Φρίμαν 8 (2/6 τρίποντα), Καουντί 4, Λακόμπ, Ντιό 10 (2), Φαλ 4 (4 μπλοκ), Νουά 8 (2), Μπακό 5, Λάιτι 19 (6/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Χάουαρντ 16 (4/4 τρίποντα), Γιαμπουσελέ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κόουλ 16 (4/5 τρίποντα, 5 ασίστ).

Παναθηναϊκός: Παπαγιάννης 14 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 6 (1/6 σουτ), Όγκαστ, Παπαπέτρου 4 (1/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κασελάκης 8 (3/3 σουτ), Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 2, Νέντοβιτς 10 (4/6 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Γουάιτ 7 (1), Μήτογλου 12 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπεντίλ 2, Σαντ Ρος 6 (1 τρίποντο, 7 ασίστ).