Δευτέρα, 6 Μαΐ

Βίρτους Μπολόνια – Ολυμπιακός 69-67: Οδυνηρή ήττα στο φινάλε για τους Πειραιώτες στη Euroleague

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 69-67 σε εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια για τη 15η αγωνιστική της Euroleague, χάνοντας διαφορά 10 πόντων στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Με εξαιρετική άμυνα σε όλο το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα στο σκορ για πάνω από 37 λεπτά, αλλά η Βίρτους Μπολόνια έκανε την ανατροπή στο φινάλε και έριξε στο… καναβάτσο την ομάδα του Μπαρτζώκα, πανηγυρίζοντας μία σπουδαία νίκη στη Euroleague.

Οι Πειραιώτες δέχθηκαν έτσι νέο “σοκ” μετά την εντός έδρας ήττα από τη Βαλένθια και έχουν πλέον αρνητικό ρεκόρ με 7 νίκες και 8 ήττες στην κατάταξη της διοργάνωσης. Στο 11-4 ανέβηκε η ιταλική ομάδα, που βρίσκεται στη 2η θέση της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι στην άμυνά του, επιτρέποντας μόλις τέσσερις πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα στη Βίρτους Μπολόνια, την ώρα που ο ίδιος έβρισκε λύσεις στην επίθεση με πρωταγωνιστή τον Φαλ. Οι Πειραιώτες πήραν έτσι από την αρχή το προβάδισμα και παρά την αντίδραση των Ιταλών στο φινάλε του δεκαλέπτου, προηγήθηκαν με 19-17 στο 10′.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε όμως ούτε στη δεύτερη περίοδο, καθώς ο Ολυμπιακός “κλείδωσε” τον Σενγκέλια στην άμυνά και τον άφησε άποντο σε όλο το πρώτο μέρος του αγώνα. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αντίθετα, συνέχισε να παίρνει πόντους από πολλούς παίκτες του, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να οδηγεί το ξέσπασμα που “άνοιξε” τη διαφορά για τους Πειραιώτες. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν έτσι 40-28 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, η Βίρτους Μπολόνια προσπάθησε να αντιδράσει και με τον Μπελινέλι να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, μείωσε τη διαφορά ακόμη και στους 4 πόντους (44-48). Ο Κάνααν με δύο τρίποντα όμως, “ξεκόλλησε” τον Ολυμπιακό, ο οποίος συνέχισε να βρίσκει… απαντήσεις κόντρα στην ιταλική ομάδα και έκλεισε την περίοδο με το υπέρ του 55-47.

Οι Πειραιώτες μπήκαν έτσι με +8 στο τελευταίο δεκάλεπτο και ανέβηκαν δύο φορές σε διψήφια διαφορά, αλλά η Βίρτους Μπολόνια τη “μάζεψε” αμφότερες. Δύο τρίποντα “μαχαιριές” του Λαρεντζάκη κράτησαν τους “ερυθρόλευκους”, αλλά οι Ιταλοί συνέχισαν να “πιέζουν” με τον Ολυμπιακό να έχει “φορτωθεί” και με φάουλ στο τελευταίο μέρος του αγώνα. Ο Ντόμπριτς με 10 πόντους στο διάστημα αυτό, έβαλε το τρίποντο που χάρισε το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του Μπιάνκι (67-65) και έκανε… θρίλερ τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Οι δύο ομάδες τα “έσπασαν” σε αυτό το διάστημα, αλλά ο Χάκετ πέτυχε το καλάθι της νίκης για τη Βίρτους Μπολόνια, αφού ο Λαρεντζάκης αστόχησε σε τρίποντο νίκης στη λήξη του χρόνου. Το τελικό σκορ ήταν έτσι το 69-67 υπέρ της ιταλικής ομάδας, που πήρε μία ανέλπιστη νίκη βάσει της εξέλιξης του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-40, 47-55, 69-67

Βίρτους Μπολόνια (Μπάνκι): Κορντινιέ 13 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 5 (2/8 σουτ), Μπελινέλι 12 (2/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 3 (1), Ντόμπριτς 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κέικοκ 7 (3/4 δίποντα), Σενγκέλια 6 (1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Χάκετ 8 (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πολονάρα 2, Ντάνστον 3, Αμπάς

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 2 (1/6 σουτ, 7 ασίστ), Κάναν 6 (0/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 4 (2/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 10 (2/3 δίποντα, 11 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ