Βρήκαν το… χέρι τους οι “Splash Brothers”! Βραδιά των buzzer-beaters [vids]

Οι Γουόριορς δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη στη Νέα Υόρκη (112-105), σε μια αναμέτρηση όπου οι Κάρι και Τόμπσον είδαν το καλάθι σαν… βαρέλι! Νταμπλ-νταμπλ από τον Κώστα Κουφό, αλλά ήττα για τους Κινγκς. Πέντε σουτ στη…. λήξη έκριναν τους αγώνες της βραδιάς στο ΝΒΑ.

Μπορεί στις τελευταίες αναμετρήσεις να βρέθηκαν μακρυά από τους καλούς τους εαυτούς, αλλά στη Νέα Υόρκη οι “Splash Brothers” βρήκαν το… χέρι τους. Στεφ Κάρι (31 πόντους με 5/13 τρίποντα) και Κλέι Τόμπσον (29 πόντους με 4/9 τρίποντα) ηγήθηκαν των Γουόριορς, που πήραν τη νίκη με 112-105 επί των Νικς στο “Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν”.

Διανύει περίοδο φόρμας. Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση του Κώστα Κουφό στην εντός έδρας ήττα (110-109) των Σακραμέντο Κινγκς από τους Γιούτα Τζαζ στην παράταση (97-97 κανονική διάρκεια). Σε 37,10 λεπτά συμμετοχής ο Έλληνας σέντερ σημείωσε 12 πόντους, έχοντας παράλληλα 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ και μια τάπα. Το καλάθι της νίκης σημειώθηκε με φόλοου του Γκομπέρ στην εκπνοή…

Άξιο αναφοράς, πως άλλες τρεις αναμετρήσεις κρίθηκαν με καλάθι στη λήξη. Με τρίποντο του Τάιλερ Γιούλις στο φινάλε, οι Σανς πήραν τη νίκη με 109-106 επί των Σέλτικς. Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς είχε 27 πόντους με 8/10 τρίποντα και οι Γουίζαρντς επικράτησαν 115-114 του Ορλάντο, ενώ ο Πέισερς έφυγαν νικητές από την Ατλάντα (96-97) με τρίποντο του Γκλεν Ρόμπινσον