Σάββατο, 27 Απρ.

Χάαλαντ “λαμπρός” οδηγεί την Ντόρτμουντ! “Έμφραγμα” για Γκλάντμπαχ (videos)

Η Ντόρτμουντ, με τον Χάαλαντ να σκοράρει ξανά, πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε με 2-0 στην έδρα της Βέρντερ Βρέμης, για την 23η αγωνιστική, και παρέμεινε στο -4 από την κορυφή. “Γκέλα” για την Γκλάντμπαχ που έμεινε στο 1-1 με την Χόφενχαϊμ εντός έδρας, αφού ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις.

Μόλις ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε η Ντόρτμουντ κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης, την οποία τελικά νίκησε με 2-0, με τον Σάντσο να ανοίγει το σκορ στο 52′ και τον Χάαλαντ να “σφραγίζει” το τρίποντο στο 66′, με το 40ο γκολ του στη φετινή σεζόν! Οι Βεστφαλοί παρέμειναν έτσι στο -4 από την κορυφή, όπου βρίσκεται η Μπάγερν Μονάχου, ενώ οι αντίπαλοί τους συνεχίζουν να βρίσκονται κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Γκλάντμπαχ και Χόφενχαϊμ, αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 με τον Ριμπέιρο να ισοφαρίζει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων για τους φιλοξενούμενους. Τα «πουλάρια» ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 11’, με τον Γκίντερ να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα ενώ έχασαν σωρεία ευκαιριών για να “καθαρίσουν” το ματς, με σημαντικότερη το χαμένο πέναλτι του Πλέα – απέκρουσε ο Μπάουμαν- στο 75ο λεπτό, ενώ τους ακυρώθηκε και γκολ -για χέρι- στο 83′. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Γκλάντμπαχ απέχει 6 βαθμούς πλέον από την κορυφή, αν και έχει ένα ματς λιγότερο.

Τη νίκη της αγωνιστικής πάντως πέτυχε η Κολωνία, τουλάχιστον όσον αφορά το εύρος, αφού πέρασε από την έδρα της Χέρτα στο Βερολίνο, με ξεγυρισμένη… πεντάρα και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.