Κυριακή, 28 Απρ.

Χιρόνα – Ατλέτικο Μαδρίτης 4-3: Απίθανο παιχνίδι και νίκη για το «τρένο» της Ισπανίας

ΦΩΤΟ Reuters αρχείου

Η Χιρόνα συνεχίζει την εκπληκτική πορεία της στην Ισπανία και το 2024, αφού μετά από ένα απίθανο παιχνίδι κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης, πανηγύρισε τη νίκη με 4-3 και επανήλθε στην κορυφή της “La Liga”.

Παρότι προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα με τον Βαλέρι, αλλά και με 3-1 στη συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο, η Χιρόνα χρειάστηκε ένα γκολ στο φινάλε της αναμέτρησης με την Ατλέτικο Μαδρίτης, για να πανηγυρίσει τη νίκη.

Ο Μοράτα πέτυχε χατ τρικ για τους φιλοξενούμενους και είχε ένα ακυρωμένο γκολ, αλλά ο Μαρτίν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, έριξε τους Μαδριλένους στο… καναβάτσο και χάρισε στην ομάδα του μία ακόμη σπουδαία νίκη τη φετινή σεζόν. Η Χιρόνα “έπιασε” έτσι ξανά τη Ρεάλ Μαδρίτης στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στην ισπανική “La Liga”, ενώ η ομάδα του Σιμεόνε έμεινε στην 3η θέση με 10 βαθμούς λιγότερους.