Κυριακή, 28 Απρ.

Χιρόνα – Σεβίλλη 5-1: Φοβερή ανατροπή και ξανά κορυφή στη «La Liga»

Φωτογραφία Reuters αρχείου

Το «τρένο» της Χιρόνα συνεχίζει ακάθεκτο στη φετινή La Liga και μετά την εντυπωσιακή νίκη της με 5-1 επί της Σεβίλλης, επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας του ισπανικού πρωταθλήματος.

Αυτή τη φορά, η Χιρόνα βρέθηκε να χάνει από τη Σεβίλλη με γκολ του Μπερνάλ μόλις στο 10′, αλλά κατάφερε να φθάσει σε μία εκπληκτική ανατροπή με τρία γκολ σε εφτά λεπτά από τον Ντόβμπικ, πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο του αγώνα.

Ο Τσιγκάνκοφ πέτυχε και τέταρτο γκολ για τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Στουάνι να βάζει το… κερασάκι στο φινάλε, για τη νέα φοβερή νίκη της ομάδας του στη φετινή La Liga. Η Χιρόνα έφθασε έτσι τους 52 βαθμούς και “προσπέρασε” με ένα βαθμό -αλλά και ένα παιχνίδι περισσότερο- τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ βρέθηκε και στο +11 από την 4η θέση και την Αθλέτικ Μπιλμπάο.