Πέμπτη, 18 Απρ.

Χιτ – Σέλτικς 118-107: Επικό ματς ο Τζίμι Μπάτλερ και 1-0 το Μαϊάμι στους τελικούς της Ανατολής

Με τον Τζίμι Μπάτλερ να δείχνει ασταμάτητος, οι Μαϊάμι Χιτ νίκησαν εντός; Έδρας τους Μπόστον Σέλτικς με 118-107 και έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών στην Ανατολική Περιφέρεια του ΝΒΑ.

Παρά τις απουσίες των Μάρκους Σμαρτ (τραυματίας) και Αλ Χόλφορντ (μπήκε στο υγειονομικό πρωτόκολλο) οι Μπόστον Σέλτικς παρουσίασαν ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο στην έδρα των Μαϊάμι Χιτ για ένα ημίχρονο, με τον Τέιτουμ να πετυχαίνει 21 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο, όμως, οι γηπεδούχοι… πάτησαν γκάζι, πέτυχαν 25 πόντους περισσότερους από τους «Κέλτες» (39-14 το σκορ του δωδεκαλέπτου) τους κι έφτασαν στη νίκη (118-107)

Ο Μπάτλερ έδειξε ξανά τον δρόμο στο Μαϊάμι, τελειώνοντας τον αγώνα με 41 πόντους (27 στο δεύτερο ημίχρονο) και 9 ριμπάουντ, με τον Τάιλερ Χίρο να προσθέτει 18 πόντους και τον Γκέιμπ Βίνσεντ, σε μία μαγική βραδιά για τους νικητές.

Για τους Σέλτικς, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 29 πόντους (αλλά μόλις 8 στο δεύτερο ημίχρονο) και 7 λάθη, ο Τζέιλεν Μπράουν 24 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Πέιτον Πρίτσαρντ 18 πόντους (αλλά με 6/16 σουτ).

Τα δωδεκάλεπτα: 25-28, 54-62, 93-76, 118-107

ΧΙΤ: Τάκερ 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπάτλερ 41 (12/19 σουτ, 17/18 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αντεμπάγιο 10, Βίνσεντ 17 (3), Στρους 11 (3), Μάρτιν 5 (1), Ντέντμον 6, Χίρο 18 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ολαντίπο 5 (2/9 σουτ, 1 τρίποντο)

ΣΕΛΤΙΚΣ: Γ. Γουίλιαμς 7 (1), Τέιτουμ 29 (2/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 λάθη), Ρ. Γουίλιαμς 18 (9 ριμπάουντ), Γουάιτ 3, Μπράουν 24 (7/17 σουτ, 4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Νέσμιθ, Τάις 8, Πρίτσαρντ 18 (6/16 σουτ, 4/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)