Σάββατο, 27 Απρ.

Χόφενχαϊμ – Ντόρτμουντ 1-3: Διπλό κορυφής με 10 παίκτες

Στην κορυφή της Bundesliga σκαρφάλωσε η Ντόρτμουντ, η οποία πέρασε αλώβητη από την έδρα της Χόφενχαϊμ, επικρατώντας με 3-1 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της έκτης αγωνιστικής. Με δέκα παίκτες αγωνιζόντουσαν οι φιλοξενούμενοι από το 71′.

Τη μοναξιά της κορυφής της Bundesliga απολαμβάνει προσωρινά η Ντόρτμουντ μετά την εκτός έδρας νίκη της επί της Χοφενχάιμ (3-1), στο εναρκτήριο ματς της 6ης αγωνιστικής.

Απέναντι στην ομάδα των τεσσάρων διαδοχικών νικών, η Μπορούσια κατάφερε να πάρει το 4ο «τρίποντο» στο πρωτάθλημα, να διατηρήσει το αήττητο από την έναρξη της σεζόν (4-2-0) και ταυτόχρονα την πολύ καλή παράδοση που έχει στα 7 τελευταία ματς με την αποψινή της αντίπαλο με 6 νίκες και μία ισοπαλία.

Η αποβολή του Μπενσεμπαϊνί στο 71ο λεπτό ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να κλειστούν στην άμυνα και να πιεστούν από την Χοφενχάιμ, όμως στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρίερσον «χτύπησε» στην κόντρα και διασφάλισε το μεγάλο διπλό των Βεστφαλών, απέναντι στους γηπεδούχους που δεν έδωσαν συνέχεια στις νίκες της, με τελευταία το σπουδαίο «διπλό» στο Βερολίνο επί της Ουνιόν.