Χρυσό μετάλλιο ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης στο Παγκόσμιο Όπεν Μπότσια

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης χάρισε στην Ελλάδα το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Όπεν μπότσια, που διεξήχθη στη Σεβίλη.

Ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, με Sport Assistant την Κατερίνα Πατρώνη, βρέθηκε στην υψηλότερη θέση του βάθρου των νικητών στο ατομικό BC3, όπου έχει ρίξει όλο το βάρος αμέσως μετά το Ρίο, με στόχο την κατάκτηση ενός μεταλλίου στο «Τόκιο 2020».
Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης, ο οποίος να θυμίσουμε ότι είναι κάτοχος 16 σερί τίτλων σε πανελλήνια πρωταθλήματα, στο προκριματικό γκρουπ νίκησε κατά σειρά την Άννα Ντέντα με 8-1, τον Άνταμ Πέσκα με 11-0 και τον Σκοτ ΜακΚάουαν στο τάι μπρέικ, ενώ ο κανονικός αγώνες είχε λήξει ισόπαλος 5-5.
Στα προημιτελικά, ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης, νίκησε 9-0 τον Βέλγο Κένεθ Βερβίμπ, ενώ στα ημιτελικά έφτασε σε μία ακόμη εύκολη επικράτηση, αυτή τη φορά με 6-1 επί του Βρετανού Πάτρικ Ουίλσον. Στον τελικό, ο Έλληνας πρωταθλητής νίκησε 3-1 τον Πορτογάλο Χοσέ Μασέδο κατακτώντας έτσι το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας.