Πέμπτη, 18 Απρ.

Ζορίστηκε για δύο οκτάλεπτα ο Ολυμπιακός με NOB

Αντίσταση για ένα ημίχρονο συνάντησε ο Ολυμπιακός από τη Βουλιαγμένη στο Λαιμό, στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών.

Ο ΝΟΒ έβαλε… δύσκολα στους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι δεν πέρασαν καθόλου μπροστά στο σκορ στα δύο πρώτα οκτάλεπτα, στη συνέχεια όμως βελτίωσαν την απόδοσή τους, επικράτησαν με 10-7 και επέκτειναν το σερί νικών τους στο πρωτάθλημα στις 102 (107 για αγώνες κανονικής περιόδου).

Η ομάδα του Κώστα Λούδη, που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Τίγκα και Βελώνια, καθώς και τον Σέρβο Βίτσο που αντιμετωπίζει πρόβλημα υγείας, κατάφερε να αιφνιδιάσει τους πρωταθλητές και προηγήθηκε 2-0 στην πρώτη περίοδο και 5-3 στα μέσα της δεύτερης. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 5-5 με τον Μουρίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου και με σερί 4-0 στο τρίτο οκτάλεπτο ?καθάρισαν? το ματς.

Ο Κώστας Γεννηδουνιάς με τέσσερα τέρματα και ο Κώστας Μουρίκης με τρία ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού, που δεν είχε στη 13άδα τους Μπούσλιε και Εσπανιόλ.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 3-5, 0-4, 2-1

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Χρυσοσπάθης 2, Αφρουδάκης, Καπότσης, Γούβης, Σολανάκης, Κοπελιάδης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γεννηδουνιάς 4, Μουρίκης 3, Κολόμβος, Μυλωνάκης, Φουντούλης